Home » Handbal, International » C.E. handbal feminin under 19: Victorie la scor pentru tricolore in grupa intermediara

romania - handbal feminin under 19 Marti, 28 iulie, nationala Romaniei under 19 s-a impus la 13 goluri diferenta in partida cu Belarus, in cel de-al doilea meci contand pentru grupa intermediara 2.

Desi a invins nationala Suediei in ultima etapa, Romania a terminat grupa preliminara pe ultimul loc, fiind repartizata in grupa secundara 2.

Cu o infrangere in fata Frantei, Romania a disputat primul meci de la contopirea grupei secundare 2. Belarus a condus cu 2-0, dar tricolorele au egalat la 2, preluand apoi conducerea pe tabela de marcaj.

Romania a condus cu 18-9 dupa primele 30 de minute, dar avantajul s-a marit in repriza secunda. Elevele pregatite de Aurelian Rosca s-au impus cu 38-25, Bianca Bazaliu fiind cea mai buna marcatoare, cu 12 goluri, fiind urmata de Alina Ilie, cu 7 reusite. Miercuri seara, Romania va disputa ultima partida din grupa intermediara 2, in compania nationalei Portugaliei.

Romania: Madalina Ion, Isabela Rosca, Dana Abed-Kader (2), Iulia Andrei (2), Alexandra Dindiligan (2), Florentina Craiu (1), Alina Ilie (7), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo, Bianca Bazaliu (12), Elena Stoicanescu (1), Alexandra Carasol (2), Diana Axinte (2), Anca Polocoser (2), Lorena Ostase (4), Sorina Mariana Seraficeanu (1). Antrenori: Aurelian Rosca si Gavril Kozma.

Clasament grupa intermediara 2, dupa doua etape disputate: 1) Franta 4 p.; 2) Romania 2 p.; 3) Portugalia 2 p.; 4) Belarus 0 p.