Home » Handbal, International » Campionatul Mondial de handbal masculin, Qatar 2015: Vezi rezultatele din fazele eliminatorii ale competitiei

campionatul mondial de handbal masculin qatar 2015 Cea de-a 24-a editie a Campionatul Mondial de handbal masculin se desfasoara in Qatar, fiind deja stabilite programul sferturilor de finala, dupa meciurile din faza grupelor si optimi.

Campionatul Mondial a inceput de pe 15 ianuarie, partidele din faza grupelor disputandu-se pana pe 24 ianuarie.

Spania, Croatia, Franta si Germania au fost castigatoarele celor 4 grupe, cu mentiunea ca primele doua tari reprezentative au avut punctaj maxim dupa cele 5 partide jucate.

In optimi de finala, Croatia a fost aproape de o surpriza negativa cu Brazilia, sud-americanii conducand cu 15-13 dupa primele 30 de minute de joc. In ultimele 5 minute ale partidei, medaliata cu bronz din 2013 decide meciul, castigat totusi la limita cu 26-25.

Si tara gazda a avut emotii in optimi, Qatar reusind totusi victoria in fata Austriei, cu 29-27.

Iata rezultatele inregistrate in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal masculin (articolul se va actualiza dupa fiecare joc disputat):

Austria – Qatar   27-29 (14-13)

Slovenia – Macedonia   30-28 (16-15)

Spania – Tunisia   28-20 (18-9)

Croatia – Brazilia   26-25 (13-15)

Germania – Egipt   23-16 (12-8)

Polonia – Suedia   24-20 (10-11)

Islanda – Danemarca   25-30 (10-16)

Franta – Argentina   33-20 (16-6)