Home » Handbal, International » Semifinala handbal masculin, C.M. 2015: Franta-Spania 26-22. Handbal de clasa mondiala!!!

franta handbal masculin cm 2015 Campioana olimpica si europeana la handbal masculin a invins campioana mondiala din 2013, Franta reusind victoria la 4 goluri diferenta, in semifinala Campionatului Mondial 2015.

Vineri seara, Spania si Franta s-au luptat pentru un loc in finala Campionatului Mondial, Qatar 2015, un meci de colectie intre doua forte ale handbalului masculin.

Jocul a avut un inceput echilibrat pana la scorul de 6-6, in minutul 9, pentru ca apoi sa urmeze o serie de 4 minute fara gol marcat  pentru iberici, ce a permis francezilor sa se distanteze la 10-6 in minutul 13. Spania a redus diferenta pana la doua goluri, 11-13, dar finalul de repriza apartine campioanei europene din 2014. Mult mai prolifica in ofensiva, dupa primele 30 de minute, Franta avea 4 goluri avantaj, 18-14.

Partea secunda avea sa fie cu totul diferita ca desfasurare, cu doua aparari foarte ordonate. Daca in prima repriza a fost un spectacol ofensiv, in cea de-a doua Franta si Spania au predat o lectie in defensiva, cu doi portari ce au inchis poarta in multe situatii.

Franta a marcat doar doua goluri in 7 minute de la reluare, permitand Spaniei sa se apropie la doar un singur gol, 19-18. Mai mult, cele doua echipe au avut o “seceta” in ofensiva timp de 5 minute, niciuna dintre formatii nereusind sa marcheze. Spania se apropie iar la un gol, cu 9 minute ramase de joc, dar francezii isi revin si datorita unui portar in mare forma, Thierry Omeyer, care a avut in total 20 de interventii in aceasta intalnire. Spania se pierde total pe final de joc, iar Franta castiga meritat partida, cu scorul de 26-22.

In finala ce va avea loc pe 1 februarie, Franta va intalni reprezentativa tarii gazda, Qatar, o prima finala de Campionat Mondial in care este prezenta o nationala non-europeana.

Franta: Barachet (2), Narcisse (4), Joli (3), Nikola Karabatic (3), Grebille (1), Sorhaindo (4), Guigou (5), Porte (4).

Spania: Rocas (2), Maqueda (2), Tomas (2), Aguinagalde (1), Ugalde (5), Canellas (5), Rivera (3), Dujshebaev (2).

Etichete:, , , , ,