Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » Ce umilinta!!! Brazilia-Germania 1-7!!! Sud-americanii la cea mai drastica infrangere din istorie

Ce umilinta!!! Brazilia-Germania 1-7!!! Sud-americanii la cea mai drastica infrangere din istorie

brazilia germania 0-5 Seara neagra pentru brazilieni, tara organizatoare a Campionatului Mondial de fotbal a pierdut umilitor in fata Germaniei, nemtii marcand 5 goluri in primele 30 de minute ale partidei.

Brazilia a inceput in ofensiva semifinala de pe “Estadio Mineirao” din Belo Horizonte, fara atacantul Neymar accidentat grav in sferturile de finala. Dupa 10 minute de atac, a venit replica usturatoare a nemtilor, acestia marcand de 5 ori in 20 de minute.

Primul gol a venit in minutul 11, lovitura de la colt executata de Toni Kross fiind reluata cu latul de Thomas Muller din 7 metri.

Miroslav Klose intra in istoria Cupei Mondiale, dupa ce a marcat golul de 2-0 in minutul 23. Julio Cesar a respins prima tentativa a neamtului, dar nu a mai avut ce face la cel de-al doilea sut. Cu acest gol, Miroslav Klose devine cel mai bun marcator din istoria Campionatelor Mondiale, cu 16 reusite in 23 de meciuri, cu un gol mai mult decat brazilianul Ronaldo.

Brazilienii vor sa atace din nou, dar nu au timp nici sa respire, nemtii marcand golul 3 la un minut distanta de reusita lui Klose. Thomas Muller face un luft de zile mari in careu dar Kross nu iarta. Acelasi Kross mai marcheaza o data, doua minute mai tarziu, cand Sami Khedira este altruist pasandu-i noului jucator al lui Real Madrid, Kross finalizand simplu pentru 4-0. Apoi, in minutul 29, a fost randul lui Ozil sa fie altruist, iar la finalizare sa fie Sami Khedira.

Dupa 45 de minute de joc nemtii au predat o adevarata lectie de fotbal, tactica, altruism si valoare, in timp ce Brazilia a facut cea mai neagra repriza din istorie.

Gazdele incep in atac si repriza secunda, irosind si trei oportunitati de gol prin Ramires, Oscar si Paulinho, dar Neuer a fost in zi de gratie respingand la toate cele 3 actiuni.

Nemtii nu iarta in ofensiva si mai inscriu prin inlocuitorul lui Klose, Andre Schurrle, atacantul lui Chelsea marcand in minutele 69 si 79, ultima reusita o torpila din careu la coltul lung, mingea lovind si bara transversala in drumul spre gol.

Gazdele reusesc totusi golul de onoare prin Oscar, in minutul 90, dar Brazilia pierde cu 7-1, cea mai drastica infrangere din istorie. Nemtii nu au iertat indiferent de scor, au pasat pana au ajuns cu mingea in poarta, in timp ce brazilienii s-au facut de rusine chiar pe teren propriu.

Brazilia: Julio César – Maicon, Marcelo, Luiz Gustavo, David Luiz, Dante, Bernard, Fernandinho (Paulinho ’45), Fred (Willian ’69), Oscar, Hulk (Ramires ’45). Rezerve: Jefferson – Dani Alves, Maxwell, Henrique, Hernanes, Jo, Victor;

Germania: Neuer – Lahm, Höwedes, Schweinsteiger, Boateng, Hummels (Mertesacker ’45), Khedira (Draxler ’76), Kroos, Müller, Özil, Klose (Schürrle ’58). Rezerve: Zieler, Großkreutz, Ginter, Podolski, Durm, Götze, Mustafi, Weidenfeller, Kramer.

Etichete:, , , , , , , , , ,