Home » Fotbal, International » Champions League: Juventus-Real Madrid 2-1. Carlos Tevez marcheaza golul victoriei din penalty

juventus real madrid 2-1 Marti seara s-a disputat mansa tur a semifinalei Juventus-Real Madrid, italienii reusind victoria cu scorul de 2-1.

Juventus a disputat pe teren propriu mansa tur a semifinalei Champions League, in fata campioanei Real Madrid.

Gazdele au avut un inceput in forta, marcand primul gol in minutul 9. A fost o pasa a lui Marchisio catre Carlos Tevez, argentinianul trimite pe poarta, Casillas respinge in fata, iar pe recuperare fostul atacant al formatiei madrilene, Alvaro Morata, indeplineste o simpla formalitate.

Oaspetii egaleaza in minutul 27, prin lovitura de cap a lui Cristiano Ronaldo din centrarea columbianului James Rodriguez, rezultatul de 1-1 fiind consimtit si la finalul celor 45 de minute de joc.

In repriza secunda, gazdele primesc o lovitura de pedeapsa dupa un contratac-scoala, Tevez fiind faultat in careu de Dani Carvajal, din postura de ultimul aparator. Pentru acest gest, Carvajal a primit doar cartonasul galben de la arbitrul Martin Atkinson.

Tevez a executat in forta lovitura de la 11 metri, pe centrul portii, trimitandu-l in directie gresita pe Casillas. Acesta avea sa fie si golul decisiv, Juventus castigand astfel partida cu scorul de 2-1.

Jocul retur va avea loc pe Santiago Bernabeu, miercuri, 13 mai.