Home » Fotbal, International » Rezultatele UEFA Champions League, 18.03.2015: FC Barcelona-Manchester City 1-0, Borussia Dortmund-Juventus 0-3

carlos tevez juventus Miercuri, 18 martie, s-au disputat ultimele doua partide din cadrul optimilor de finala Champions League, favoritele dupa prima mansa reusind victoria si in reutr.

Juventus a castigat pe teren propriu cu 2-1 in fata nemtilor de la Borussia Dortmund, dar se preconiza un meci dificil pe Westfalenstadion. Totusi, Carlos Tevez (foto) a facut liniste in tribune, in minutul 3, argentinianul avand o executie superba de la aproximativ 25 de metri, cu un sut de pe loc la coltul scurt.

Nemtii s-au pierdut de tot in repriza secunda si au mai primit inca doua goluri de la italieni. Mai intai, Tevez a fost responsabil cu pasa decisiva pentru Alvaro Morata in minutul 70, argentinianul reusind totusi dubla, in minutul 79, cu un sut puternic la coltul scurt de la aproximativ 15 metri.

In celalalt joc al serii, Barcelona pornea cu prima sansa dupa victoria din tur cu 2-1 pe terenul celor de la Manchester City. Singurul gol al intalnirii de pe Nou Camp a fost reusit de Ivan Rakitic, in minutul 31, dupa o pasa in diagonala a lui Lionel Messi, croatul a facut stop pe piept si a finalizat peste portarul Joe Hart.  Desi catalanii au avut o sumedenie de oportunitati in aceasta intalnire, nu au reusit sa mai puncteze, calificandu-se totusi cu scorul de 3-1 la general.

Asadar Juventus si Barcelona sunt ultimele doua echipe din optimi care si-au asigurat prezenta in sferturile de finala, dupa doua manse in care si-au dominat adversarele directe.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , ,