Home » Bacau, Locale, National, Volei » CSS Bacau este noua campioana nationala de minivolei fete, dupa o finala decisa in 5 seturi. Vezi rezultatele din ultima zi a competitiei

css bacau minivolei fete campioana nationala Duminica au avut loc ultimele 4 jocuri ale Turneului Final de minivolei fete, disputat in Bacau, echipa organizatoare obtinand medaliile de aur dupa un meci “thriller” de 5 seturi. Bacaul obtine un nou trofeu de campioana nationala la nivel de junioare, dupa o pauza de 25 de ani, precedenta reusita avand loc in 1990.

La sala de sport din incinta Colegiului Tehnic “Anghel Saligny” s-au disputat cele doua partide pentru locurile de clasament 7-8. In primul joc, muncitoarea echipa CSM Power Volei Baia Mare a invins cu un neverosimil 3-0 pe CSS 5 Bucuresti, obtinand astfel locul 7. In jocul de clasament pentru locurile 5-6 s-au intalnit CSS Targoviste si ASC Juvenil LPS Brasov. Primul set a revenit de o maniera categorica brasovencelor cu 25-2, dar targovistencele si-au revenit spectaculos castigand meciul cu scorul de 3-1 la seturi.

Tot duminica dimineata s-au desfasurat si partidele decisive pentru stabilirea medaliatelor la minivolei fete.

In lupta pentru locul 3, CSS Pro Volei Botosani si-a dominat adversara, pe CSS Buzau, castigand primele doua seturi cu 25-11 si 25-9. A urmat apoi un set castigat clar de buzoience, cu 25-4, dar formatia din Botosani se impune categoric in setul 4, obtinand astfel medaliile de bronz.

Finala mare dintre  CSS Bacau si CSS Lugoj a avut o atmosfera de poveste, ambele tabere avand galerii entuziasmante. Bacaul, cu familiile jucatoarelor si cu numerosi prieteni in sala, iar lugojencele au fost sustinute de parinti si de echipele care au pierdut in fata bacauancelor.

Meciul s-a ridicat la rangul unei finale, cu numeroase faze spectaculoase, rasturnari de scor, dar si cu trairi emotionale inegalabile la sfarsitul jocului. Puternica echipa din Lugoj a dat o replica serioasa bacauancelor, castigand primul set cu 25-18. A urmat apoi o schimbare tactica inspirata a antrenorului bacauan, care a schimbat primul 4 si a introdus rezervele. Desi echipa a doua a Bacaualui a pierdut categoric setul secund, aceasta mutare s-a dovedit decisiva in stabilirea invingatoarei.

Asadar, echipa bacauana a reintrodus formatia de baza in setul 3, in timp ce lugojencele au schimbat si ele primul 4, conform regulamentului. A fost o atitudine complet schimbata a bacauancelor, care au abordat acest set fara trac, cu zambetul pe buze. Acest lucru s-a vazut si pe tabela, bacauancele impunandu-se cu 25-8.

In setul 4 s-a revenit la cele doua echipe de baza, dar oaspetele nu au mai reusit sa puna mari probleme gazdelor, care s-au impus si in acest set cu 25-12. Asadar s-a ajuns la set decisiv, poate cel mai frumos, dar dramatic mod de a alege noua campioana de minivolei.

Bacauancele au inceput in forta si setul 5, 8-4, dar echipa din Lugoj si-a aratat valoarea conducand la un moment dat cu 10-9. A urmat din nou un moment de inspiratie al antrenorului bacauan, care a introdus in teren pe jucatoarea ce avea sa faca punctul egalizator. Determinate sa castige, gazdele se distanteaza pe tabela, punctul de 15-10 fiind reusit de Denisa Sava pentru o victorie extrem de muncita a bacauancelor.

A urmat apoi o bucurie spontana, lacrimi pe ochii campioanelor, descatusare pe chipurile antrenorilor si fericire in randul suporterilor. Acest trofeu la nivel de junioare a fost  “asteptat” timp de 25 de ani, precedenta reusita avand loc in 1990 cu antrenorul Florin Grapa ca antrenor principal.

Iata rezultatele inregistrate in ultima zi a competitiei:

Pentru locurile 7-8

CSS 5 Bucuresti – CSM Power Volei Baia Mare   0-3 (18-25, 22-25, 8-25)

Pentru locurile 5-6

CSS Targoviste – ASC Juvenil LPS Brasov   3-1 (2-25, 25-22, 25-5, 25-12)

Finala mica

CSS Pro Volei Botosani – CSS Buzau    3-1 (25-11, 25-9, 4-25, 25-14)

Finala mare

CSS Lugoj – CSS Bacau   2-3 (25-18, 25-12, 8-25, 12-25, 10-15)

CSS Lugoj: Catalina Turcu (capitan), Roberta Birliba, Vanessa Fiat, Sidonia Szentpeteri, Iasmina Paulescu, Ana Maria Dragoi, Patricia Barbulescu, Cristina Negru, Andreea Borduz, Giorgiana Popa. Antrenor: Radu Dorin Horvath

CSS Bacau: Iulia Matanie (capitan), Bianca Popa, Bianca Ailincai, Maria Bahrim, Bianca Dodan, Alexandra Adragai, Neidi Enache, Denisa Sava, Nastasa Carina, Nicola Juncu, Madalina Airoaie, Ioana Bunea.Antrenor principal: Dumitru Matanie. Antrenor secund: Traian Snel.

De mentionat si prestatia vicecampioanei Romaniei, CSS Lugoj, care a luptat exemplar la acest Turneu Final. Formatia lugojeana este pregatita de Radu Dorin Horvath, un antrenor cerebral, care a aratat mari calitati si de pedagog, acesta reusind sa formeze o echipa extrem de puternica.

Revenind la noile campioane nationale, bacauancele au castigat meritat finala, dand dovada de tarie de caracter la scorul de 0-2 la seturi. Un exemplu de aratat si adultilor ca munca poate fi rasplatita atunci cand lupti pana la capat. Indiferent de unele comentarii ale echipelor infrante de formatia bacauana, echipa antrenata de Dumitru Matanie are un parcurs de invidiat la nivel de minivolei, cu un bilant de 20 de victorii in acest sezon, din 20 de partide disputate.

De altfel, echipa bacauana a pierdut doar doua meciuri in 3 ani de cand participa la minivolei, de fiecare data fiind invinsa in turneul semifinal, de viitoarea campioana nationala la aceasta categorie de varsta (CSS Pro Volei Botosani-2013, Dinamo Romprest Bucuresti – 2014).

Felicitari campioanelor, antrenorilor si celor care au sprijinit si au crezut in aceasta echipa!