Home » Bacau, Locale, National, Volei » CSS Bacau si Dinamo Bucuresti obtin calificarea la Turneul Final de volei fete sperante. Vezi cele doua grupe ale Turneului Final!

css bacau fete sperante Duminica, 20 martie, s-a disputat ultima etapa din seria I a turneului semifinal de volei feminin sperante, bacauancele reusind calificarea la Turneul Final de pe primul loc in grupa.

In turneul organizat la Bacau, duminica s-a desfasurat ultima etapa a seriei I. In primul meci al zilei, CSS Botosani s-a impus in 3 seturi in fata formatiei CSS Unirea Iasi. De mentionat ca echipa botosaneana a avut o revenire frumoasa in cel de-al treilea set,  castigand cu 25-20, dupa ce a fost condusa cu 10-18.

A urmat partida dintre CSS Bacau si CSS Buzau, cele doua formatii intalnindu-se de 4 ori in grupa preliminara, de fiecare data bacauancele reusind victoria.

Primul set a fost echilibrat, dar bacauancele au marit ritmul pe final, reusind sa se impuna cu 25-19. Buzoiencele au inceput mai bine setul secund, conducand la primul time-out tehnic cu 8-4. Pe serviciile jucatoarelor Alexandra Adragai si Denisa Sava, gazdele revin spectaculos conducand cu 20-9. Bacauancele nu au mai avut emotii pana la final, castigand detasat seturile 2 si 3. Cu aceasta victorie, CSS Bacau si-a asigurat calificarea la Turneul Final de pe primul loc in grupa, cu un total de 14 puncte.

De mentionat ca formatia bacauana are un parcurs remarcabil de la infiintare in Campionatul National de volei feminin, cu 65 de victorii din 67 de partide disputate. Echipa pregatita de Dumitru Matanie are 17 victorii din tot atatea meciuri in acest sezon la sperante si un bilant de 48 de victorii din 50 de meciuri disputate la minivolei.

In ultimul joc al zilei, dinamovistele au obtinut o victorie facila in fata echipei Eliade Bucuresti, asigurandu-si astfel locul secund in grupa cu 13 puncte.

Iata rezultatele inregistrate in ultima zi a turneului semifinal desfasurat in Bacau:

CSS Botosani – CSS Unirea Iasi   3-0 (25-21, 25-23, 25-20)

CSS Bacau – CSS Buzau   3-0 (25-19, 25-16, 25-11)

Dinamo Bucuresti – LPS Mircea Eliade Bucuresti   3-0 (25-7, 25-14, 25-15)

Clasament final: 1) Bacau 14 p.; 2) CS Dinamo Bucuresti 13 p.; 3) CSS Buzau 9 p.; 4) CSS Unirea Iasi 3 p.; 5) LPS Mircea Eliade Bucuresti 3 p.; 6) CSS Botosani 3 p.;

Dupa incheierea celor 4 turnee semifinale s-au stabilit si cele doua grupe ale Turneului Final.