Home » Bacau, Locale, National, Volei » Turneul Final, volei feminin sperante: Bacauancele s-au impus in set decisiv, in ultimul joc din grupa: CSS Bacau-LPS Cluj 3-2

css bacau sperante feminin Dupa un joc de doua ore si 10 minute, bacauancele au reusit victoria in tie-break, in ultima etapa din seria I. Formatia bacauana a terminat grupa pe locul 3, la egalitate de puncte cu primele doua clasate, cele 3 echipe fiind despartite la setaveraj.

CSS Bacau a debutat cu o victorie la Turneul Final de volei feminin sperante, impunandu-se chiar in fata echipei gazda, Juvenil Brasov, cu scorul de 3-1.

A urmat un meci nereusit, joi, bacauancele pierzand meciul doi in fata formatiei CSS Targoviste cu scorul de 0-3. De mentionat ca in acest joc s-a accidentat Madalina Airoaie, jucatoare importanta in angrenajul echipei. Totusi, bacauancele mai aveau o sansa la calificarea in semifinale, daca ar fi obtinut victoria de 3 puncte in ultima etapa, cu LPS Cluj. Formatia ardeleana avea deja 4 puncte obtinute in doua partide, o victorie cu 3-0 si o infrangere in set decisiv, 2-3.

Partida dintre CSS Bacau si LPS Cluj a fost extrem de spectaculoasa, fiind nevoie de tie-break pentru aflarea castigatoarei. Clujencele au inceput mai bine jocul, impunandu-se in primul set si conducand cu 18-10 in cel de-al doilea. A urmat o revenire spectaculoasa a bacauancelor, care si-au adjudecat setul secund cu 26-24, castigand si actul 3, cu 25-22.

A fost randul formatiei clujene sa egaleze la seturi si sa duca meciul in tie- break, dupa ce s-a impus in cel de-al patrulea set cu 25-21. Elevele pregatite de Dumitru Matanie au luptat pana la capat in setul decisiv, conducand cu 8-5, 12-9 si castigand ultimul act cu 15-10.

“Am intalnit o echipa foarte buna. Sunt mandru de fete pentru ca au reusit sa depaseasca starea dupa meciul cu Targoviste. Accidentarea de ieri ne-a dat peste cap tot turneul. Erau la pamant, dar astazi s-au ridicat. Indiferent ce va fi, mai avem doua meciuri de jucat si tintim la un loc cat mai bun” a declarat antrenorul formatiei bacauane, Dumitru Matanie.

Asadar, CSS Bacau termina grupa cu un bilant de doua victorii si o infrangere in seria A, dar nu a fost suficient pentru a ajunge in faza semifinala. Moldovencele au terminat la egalitate de puncte cu primele doua clasate, Juvenil Brasov si LPS Cluj, dar a pierdut calificarea in semifinale la setaveraj, terminand pe locul 3 intr-o grupa extrem de disputata.

Formatia bacauana va evolua pentru locurile 5-8, urmatorul meci fiind cu ocupanta locului 4 din seria a-II-a, Dinamo Bucuresti. Cele doua formatii s-au intalnit si la turneul semifinal, castig de cauza avand formatia bacauana, cu 3-2.

CSS Bacau – LPS Cluj   3-2 (17-25, 26-24, 25-22, 21-25, 15-10)

CSS Bacau (echipa de start): Iulia Matanie (capitan), Nicola Juncu, Alexandra Adragai, Neidi Enache, Madalina Airoaie, Denisa Sava. Au mai evoluat: Bianca Dodan, Ioana Bunea, Maria Bahrim, Carina Nastase, Popa Bianca si Bianca Ailincai. Antrenor principal: Dumitru Matanie. Antrenor secund: Traian Snel.

Clasament final seria I: 1) Juvenil Brasov 5 p.; 2) LPS Cluj 5 p.; 3) CSS Bacau 5 p.; 4) CSS Targoviste 3 p.;

Etichete:, , , ,