Home » Bacau, Locale, National, Volei » Cu totul alt meci! Stiinta Bacau – Medicina Tg. Mures 3-2

Cu totul alt meci! Stiinta Bacau – Medicina Tg. Mures 3-2

stiinta bacau medicina tg mures playoff volei feminin Stiinta Bacau si Medicina Tg Mures s-au intalnit sambata, in cel de-al doilea joc al semifinalei de volei feminin, victoria revenind tot bacauancelor, dar dupa un joc mult mai disputat si mai spectaculos decat prima intalnire din playoff.

In cel de-al doilea joc din deplasare, Medicina a jucat cu totul altceva fata de prima intalnire dintre cele doua formatii. Mult mai determinate si cu un serviciu puternic, oaspetele au revenit de la 8-5 si s-au impus in primul set cu 25-23. Gazdele au intrat mai determinate in actul 2 si coroborat cu un prim serviciu mai sigur, reusesc egalarea, dupa 25-18 in celd e-al doilea set. Actul 3 a fost echilibrat, dar Stiinta a trecut la conducere cu 23-21, pe serviciul Sabinei Miclea. Dar la acest scor, coordonatoarea de joc titulara in aceasta partida in loc lui Kim Staterken Staelens, greseste serviciul, iar oaspetele au puterea sa revina si sa castige setul, din nou, cu 25-23. Apoi, Antrenorul Florin Grapa a mutat strategic, cu Staelens ca ridicator si Zakreuskaya pe post de tragator secund, noua formula de joc fiind mai prolifica in ofensiva, bacauancele castigand setul categoric, cu 25-10. De mentionat si scaderea tempo-ului in randul jucatoarelor din Targu Mures, care nu au mai avut energia sa se ridice la nivelul primelor 3 acte. Bacauancele continua pe acelasi stil si in tie-break, 5-0, 8-2, si 15-4, ultimul punct al intalnirii fiind reusit de Denisa Rogojinaru.

Astfel, Stiinta ia un avantaj de 2-0 la general, si mai are nevoie de o singura victorie pentru a ajunge in finala playoff, pentru a doua oara consecutiv.