Home » Handbal, International, National » Cupa EHF, optimi de finala: HCM Roman s-a impus la limita in prima mansa! HCM Roman – Corona Brasov 22-21 (9-10)

hcm roman corona brasov handbal feminin In duelul romanesc din optimile de finala ale Cupei EHF la handbal feminin, HCM Roman s-a impus la limita in fata formatiei Corona Brasov, 22-21.

Duminica, la Sala Sporturilor Roman, HCM din localitate si Corona Brasov s-au intalnit in prima mansa in optimile de finala ale Cupei EHF.

A fost inca un meci crancen intre cele doua formatii, cu multe modificari de scor. HCM Roman a inceput mai bine jocul, a condus cu 3-1 in minutul 6, insa brasovencele au revenit rapid, preluand conducerea cu 5-4 in minutul 12.

Cele doua formatii s-au aparat bine, evidentiindu-se in cateva randuri si cei doi portari, Viktoriya Tymoshenkova si Denisa Dedu. Oaspetele s-au distantat la 9-7 in minutul 21, terminand prima repriza in avantaj, 10-9.

S-a mers cap la cap in repriza secunda, gazdele reusind in cele din urma sa se impuna la limita cu 22-21. A fost o partida in care doar 10 jucatoare au reusit sa marcheze, 4 de la gazde si 6 din tabara oaspetelor, Iryna Glibko fiind cea mai buna marcatoare cu 12 reusite (8 goluri de la 7 metri), fiind urmata de Cristina Zamfir cu 8 goluri. De mentionat si numarul mare de aruncari de la 7 metri acordate, 13 in total, 8 la gazde si 5 la oaspete, toate fiind transformate.

Imediat dupa incheierea partidei a fost si un moment mai tensionat, jucatoarea Cristina Zamfir lesinand pe teren cand saluta galeria. A fost si un gest de fair-play al spectatorilor prezenti la meci, care nu au parasit sala pana ce Cristina nu si-a revenit.

Asadar o victorie la limita reusita de echipa gazda, dar soarta calificarii se decide in retur, partida fiind programata duminica viitoare, cu incepere de la ora 15:00.

HCM Roman – Corona Brasov 22-21 (9-10)

HCM Roman: Glibko (12 goluri), Chitacu (5), Stoleru (3), Agrigoroaie (2)

Corona Brasov: Zamfir (8 goluri), Pricopi (4), Briscan (3), Cartas (3), Hotea (2), Chiper (1).

Evolutia scorului – min 5: 2-1, min. 10: 4-3, min. 15: 5-5, min. 20: 6-7, min. 25: 8-9, min. 30: 9-10, min. 35: 11-13, min. 40: 13-14, min. 45: 16-15, min. 50: 18-18, min. 55: 20-19, min. 60: 22-21.