Home » Bacau, Locale, National, Volei » Cupa Romaniei, volei feminin: Stiinta Bacau-CSM Bucuresti 3-0. Bacauncele, de neoprit

stiinta bacau csm bucuresti volei feminin Formatia bacauana a luat o optiune serioasa in Cupa Romaniei, dupa ce a invins cu 3-0 lidera diviziei A la volei feminin, CSM Bucuresti.

Daca in campionat, bucurestencele s-au impus “acasa” cu 3-0, vineri seara, in primul joc din sferturile de finala a Cupei Romaniei, a fost cu totul alt meci.

Primul set a fost si cel mai echilibrat cu dese rasturnari de scor. Gazdele au condus cu 6-3 si 9-7, dar formatia bucuresteana a trecut la conducere cu 12-9, 17-15, 18-21. Bacauancele au condus din nou cu 23-22, dar oaspetele au minge de set, 24-23, pe serviciul Kremenei Kamenova. Gazdele, si cu un sprijin puternic din tribune, intorc din nou scorul, reusind sa-si adjudece primul set cu 26-24.

Campioana si detinatoarea Cupei incepe mai bine si actul secund, conducand cu 5-1 si 9-3. Cea mai mare diferenta a fost de 7 puncte, 17-10, bacauancele reusind sa se impuna si in setul secund cu 25-20.

Bucurestencele au inceput mai bine actul 3, conducand cu 3-5, dar bacauancele au egalat la 5, dominand apoi setul. Fara raspuns din partea adversarelor, bacauancele isi adjudeca si setul 3, cu scorul de 25-18.

Asadar o victorie cu 3-0 obtinuta de bacauance, gazdele fiind superioare la blocaj preluare si atac. Cu aceasta victorie, bacauancele au luat o optiune serioasa la calificare, jocul retur avand loc pe 18 februarie in Bucuresti.

Stiinta Bacau: Echipa de start – Ioana Baciu, Denisa Rogojinaru, Anastasya Harelik, Tatiana Lupu, Alexandra Sobo, Sabina Moisa, Mihaela Albu (libero),. Au mai evoluat: Irina Radu si Olena Novgorodchenko. Antrenor principal: Florin Grapa.

CSM Bucuresti: Echipa de start – Claudia Gavrilescu, Roxana Bacsis, Jasna Majstorovic, Kremena Kamenova, Ana Tiemi Takagui, Georgiana Fales, Marina Vujovic (libero). Au mai evoluat: Cristina Cazacu, Krystle Esdelle, Diana Tataru, Natasa Silijkovic si Karla Klaric. Antrenor principal: Miroslav Aksentijevic.