Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei feminin: Meci spectaculos la Bacau decis in 5 seturi: Stiinta Bacau – CSM Bucuresti 2-3

stiinta bacau-csm bucuresti Bucurestencele au condus cu 2-0 la seturi, bacauancele au egalat la 2, dar decisivul a fost dominat de echipa oaspete fiind adjudecat cu 15-7.

Sambata seara, la Sala Sporturilor din Bacau, echipa din localitate a intalnit puternica formatie CSM Bucuresti, in etapa a-XVI-a din cadrul Diviziei A1 de volei feminin. Formatia oaspete se afla pe locul 2 in clasament, cu 40 de puncte, la un punct in spatele liderului Volei Alba Blaj, in timp ce formatia bacauana are un sezon mai slab fata de cum ne-a obisnuit in ultimii ani, fiind pe locul 5, cu 27 de puncte.

Oaspetele au condus cu 9-5 in primul set, dar dupa un time-out luat de Florin Grapa gazdele revin in forta si egaleaza la 11. S-a mers cap la cap pana la 15-15, apoi oaspetele s-au distantat pe tabela, castigand primul act cu 25-19.

Setul 2 a fost extrem de spectaculos cu dese rasturnari de scor. Gazdele au condus cu 20-17, oaspetele au egalat la 20, avand si minge de set, 24-23. Cristina Cazacu a avut bune momente in atac pentru echipa gazda, dar cu toate acestea si setul 2 revine oaspetelor cu 27-25.

Stiinta Bacau nu a cedat lupta si a reusit sa reintre in joc, datorita serviciilor precise si mai in forta, dar si a unei excelente mobilizari din partea jucatoarelor. Urmatoarele doua seturi revin asadar gazdelor, cu mentiunea ca setul 4 a fost din nou un “thriller”, adjudecat cu 27-25.

S-a mers in tie-break, acolo unde echilibrul s-a pastrat pana la scorul de 5-5. A urmat o dominare categorica a bucurestencelor, care se impun meritat in decisiv cu 15-7. De mentionat totusi, ca echipa bacauana nu a cedat la 0-2, reusind sa “smulga” un punct in fata unei echipe cu adevarat puternice.

Stiinta Bacau – CSM Bucuresti   2-3 (19-25, 25-27, 25-21, 27-25, 7-15)

Stiinta Bacau: Echipa de start – Denisa Rogojinaru, Cristina Cazacu, Tatiana Lupu, Crina Baltatu, Sabina Moisa, Claudia Gavrilescu, Mihaela Albu (libero). Au mai evoluat: Ioana Baciu, Lorena Ciocian, Irina Radu, Tsvetelina Zarkova, Nicoleta Manu. Antrenor principal: Florin Grapa.

CSM Bucuresti: Roxana Bacsis, Jasna Majstorovic, Giulia Pingerato, Maria Karakasheva, Laura Pihlajamaki, Tamara Susic, Jole Ruzzini (libero). .Au mai evoluat: Diana Tataru, Georgiana Fales.