Home » Handbal, National » Egal intre primele doua clasate din Divizia A, Seria A: ACS Sc.181 SSP Bucuresti – CSM Unirea Slobozia 29-29 (13-13)

acs scoala 181 bucuresti csm unirea slobozia  In etapa a-VI-a la Sala “Lucian Gigorescu” s-a disputat derby-ul dintre primele doua clasate, Sc.181 Bucuresti si CSM Slobozia, meci incheiat nedecis, 29-29.

Jocul se anunta echilibrat, ambele echipe avand punctaj maxim dupa primele 5 etape. Cele doua formatii au oferit un adevarat derby al diviziei,  gazdele au trecut la conducere, formatia din Slobozia a revenit de fiecare data, scorul pauzei fiind 13-13.

Lucrurile au mers in acelasi ritm si in repriza secunda, cel mai mare avantaj fiind de doua goluri pentru gazde. In ultimul minut al partidei, Slobozia are lovitura de la 7 metri, portarul Emilia Anghel apara, dar pe recuperare oaspetele egaleaza la 29. Acesta avea sa fie si scorl final, un rezultat de egalitate intre doua echipe ce au luptat permanent in cele 60 de minute de joc.

De mentionat si numarul mare de eliminari acordate, 8 in randul gazdelor si 6 la oaspete.

Dospin s-a remarcat in tabara oaspetelor cu 14 goluri marcate, in timp ce Maria-Alecsandra Gavrila a reusit sa inscrie de 11 ori pentru gazde.

“A fost un meci echilibrat, dar plin de emotii in acelasi timp. Cred ca emotiile si-au pus amprenta asupra jocului nostru mai mult decat asupra jocului echipei adverse. A fost un meci foarte greu, la finalul reprizelor toata lumea era in picioare. Ne luptam cu Slobozia de 3 ani in Divizie. Am fost foarte suparata la final, pentru ca am luptat in acest meci, mi-am dat viata pe teren. Speram sa castigam in retur, ne dorim foarte tare sa promovam in Liga. A fost primul joc din seria celor 5 jocuri infernale. Consideram ca meciul a fost foarte bun si credem cu fermitate ca nu vor fi probleme in meciurile urmatoare. Lumea a gandit ca noi vom pierdem in acest joc. Cred ca am dovedit ca afirmatiile sunt nefondate,  avem forta sa ducem competitia la capat si sa iesim din divizie”,  a declarat Maria Alecsandra Gavrila pentru jurnalsportiv.ro

Ambele echipe sunt neinvinse in campionat, Slobozia ramanand pe primul loc in clasamentul intermediar datorita unui golaveraj mai bun. In etapa a VII-a, CSM Unirea Slobozia intalneste pe teren porpiu formatia CSM Dunarea Giurgiu, in timp ce Scoala 181 va intalni in deplasare echipa HC Danubius Galati.