Home » Handbal, National » Finala Cupei Romaniei la handbal feminin: HCM Baia Mare-HCM Roman

Finala Cupei Romaniei la handbal feminin: HCM Baia Mare-HCM Roman

hcm baia mare hcm romanIn semifinalele competitiei, desfasurate sambata la Targoviste, HCM Baia Mare si HCM Roman au reusit victorii in fata Coronei Brasov, respectiv, SCM Craiova si vor disputa finala cupei, duminica-27 aprilie, de la ora 13.00, in direct pe Digi Sport 2.

HCM Baia Mare a intalnit in semifinale formatia Corona Brasaov, duelul primelor doua echipe din campionat la sfarsitul sezonului regulat. Dupa 10 minute de echilibru, baimarencele s-au distantat pe tabela, la 10-5 in minutul 15. Baimarencele aveau la pauza 4 goluri avantaj, 14-10, brasovencele apropiinduse la 3 goluri in partea a doua a jocului. Cu Paula Ungureanu deseori salvatoare in situatii de 1-1, Baia Mare a avut un sfarsit linistit de joc, castigat in cele din urma cu scorul de 32-21.

In cealalta semifinala, HCM Roman a condus dupa primele 30 de minute de joc cu 14-9, romascancele reusind victoria cu 24-20. Cea mai buna marcatoare pentru moldovence a fost Ana-Maria Iuganu cu 8 goluri (5 reusite de la 7 metri). Pentru HCM Roman acest sezon a fost cel mai prolific din istoria clubului, locul 3 la sfarsituls ezonului regulat in campionat si accederea in finala Cupei Romaniei pentru prima data in istorie.

Asadar,se anunta un meci echilibrat cu HCM Baia Mare avand o mai mare experienta in competitii, dar formatia HCM Roman este cunoscuta pentru jocul ordonat, colectiv, punctul forte al echipei fiind apararea.

Finala mica, dintre Corona Brasov si SCM Craiova, va avea loc incepand de la ora 11.00, in direct pe Digi Sport 1.