Home » Fotbal, International » Finala Europa League: Sevilla-Benfica 4-2, dupa executarea loviturilor de departajare

sevilla-benfica finala europa league Fara gol marcat in 120 de minute de joc, finala Europa League dintre Sevilla si Benfica s-a decis la loviturile de departajare. Beto, care a trecut si pe la CFR Cluj, a aparat doua lovituri de la 11 metri, iar spaniolii cuceresc cel de-al treilea trofeu in ultimele 9 sezoane.

Finala de pe stadionul echipei din Juventus, a avut si un gust amar, Benfica eliminand campioana italiei in semifinalele aceste competitii.In ultimul act s-au intalnit echipele din tari invecinate, spaniolii de la FC Sevilla cu 2 trofee in 8 ultimele 8 sezoane si Benfica Lisabona, fara trofeu international in ultimii 50 de ani.

Prima mare ocazie a intalnirii a avut loc in primul minut de prelungire al primei reprize, cand fundasul Maxi Pereira a deviat mingea spre poarta  “andaluzilor” dar Beto are un reflex decisiv. Si  la inceputul reprize secunde, lusitanii au o ocazie mare de gol, Lima suteaza din careu, de pe partea stanga, Beto este batut dar din apropierea liniei portii respinge fundasul central Pareja. In minutul 56 a avut loc o decizie controversata de arbitraj, cand Lima este faultat in careu de Moreno, dar faza s-a intamplat departe de ochii centralului, iar arbitrul asistent si cel ajutator de pe linia portii nu au intervenit. Acelasi Lima are o noua ocazie pentru lusitani, dar Beto isi arata inca o data reflexele. Dupa cele 90 de minute fara gol marcat, au urmat cele doua reprize de prelungiri, care tot nu au adus golul decisiv. Atacatul Bacca are cea mai mare ocazie pentru andaluzi, in prima repriza de prelungiri, dupa un sprint aproape de jumatate de teren, atacantul columbian trimite pe langa poarta aparata de  Oblak.

Cu 120 de minute fara gol, partida avea sa fie decisa la loviturile de departajare, cand portarul portughez Beto, din poarta Sevillei,a  aparat loviturile de la 11 metri executate de Gardozo si Rodrigo. De mentionat totusi, ca portarul andaluzilor nu a respectat regulamentul jocului, in ambele cazuri iesind de pe linia portii inainte ca executantii sa loveasca balonul, dar aceste greseli intentionate nu au fost sanctionate de brigada germana, iar Seviila bifeaza cel de-al treilea trofeu de Europa League in ultimele 9 sezoane disputate.

Sursa foto: Getty Images