Home » Fotbal, International » S-a decis! Benfica si Sevilla s-au calificat in finala Europa League

S-a decis! Benfica si Sevilla s-au calificat in finala Europa League

fc sevilla Joi seara, 1 mai, s-au disputat partidele retur din semifinalele Europa League. Juventus nu a reusit sa se califice in finala competitiei, gazduita tot de campioana Italiei, remizand acasa cu Benfica, 0-0, in timp ce Sevilla (foto) s-a calificat dramatic in finala, desi a fost condusa la Valencia cu 3-0, cu un gol marcat in ultimul minut al prelungirilor.

Juventus a pierdut cu 2-1 in prima mansa din semifinale si avea nevoie de o victorie doar cu  1-0 pentru a se califica in finala competitiei, ce va fi gazduita tot de clubul italian. Prima ocazia a italienilor a avut loc in minutul 8 dar sutul lui Pitlo a fost respins de portarul Oblak. Itaienii au incercat sa desfaca apararea organizata a oaspetilor, dar fara succes pe tabela. Repriza a doua avea sa devina mai tensionata, cu doi eliminati in tabara portughezilor, Perez (67) si Markovic (89) ultimul la o altercatie cu rezerva Vucinic de la Juventus, care a fost la randul sau eliminat. Partida a avut 8 minute de prelungiri, dar fara succes pe tabela de marcaj, iar Benfica ajunge in finala competitiei.

In cealalta semifinala, disputata pe taram spaniol, Valencia pornea cu sansa a doua in partida de pe teren propriu, dupa ce a pierdut in deplasarea de la Sevilla.  cu scorul de 2-0. Dupa reusita din sferturi, cand au pierdut la Basel cu 3-0 dar au castigat acasa cu 5-0 dupa prelungiri, “liliecii” aveau sa mai intoarca o data rezultatul pe tabela. Prin reusita lui Feghouli (min.14) si autogolul lui Beto (min.28) gazdele anulau practic din prima repriza, avantajul Sevilliei. Valencia avea sa marcheze si golul  3, care asigura prezenta in finala,  prin reusita lui Mathieu, dupa cornerul executat de Cartabia. Totusi, sperantele gazdelor de a prinde finala s-au naruit in ultimul minut de prelungiri, cand Mbia a reluat decisiv cu capul, in poarta lui Diego Alves, iar seviila ajunge in finala competitiei.

Asadar, finala  Europa League de pe 14 mai, de pe “Juventus Stadium”, se va desfasura fara echipa organizatoare, deulul fiind unul portughezo-spaniol.

Etichete:, , , , , , , ,