Home » Fotbal, National » Fotbal-Liga 1: Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 0-2. Fatai si Budescu au marcat goluri de exceptie

astra giurgiu Editia cu numarul 97 a campionatului intern de fotbal a debutat cu victoria Astrei in deplasare la Concordia Chiajna, Kehinde Fatai si  Constantin Budescu reusind doua goluri superbe.

Concordia avea un meci dificil in compania detinatoarea Cupei si Supercupei Romaniei, Astra pornind ca favorita in primul meci al sezonului competitional 2014-2015.

Prima ocazie apartine gazdelor, in minutul 9,  cand Serediuc a patruns pe partea stanga si a centrat in careu, sutul lui Bajenaru fiind respins de Silviu Lung jr.

Replica Astrei avea sa vina fulger, 3 minute mai tarziu, cand oaspetii marcheaza printr-o reusita de exceptiea lui Kehinde Fatai. Budescu deschide jocul pe partea dreapta, de unde Enache a centrat, iar Fatai are o inspiratie de geniu si deviaza cu calcaiul in poarta lui Ramniceanu.

Portarul Concordiei avea sa greseasca decisiv, un minut mai tarziu, cand Astra majoreaza diferenta, dupa un corner executat de Constantin Budescu, mingea prinde efect si  ajunge direct in poarta nefericitului Ramniceanu.

Acesta avea sa fie si scorul final, oaspetii reusind sa inchida bine jocul pana la finalul intalnirii. Asadar, vicecampioana Romaniei a editiei trecute, a debutat cu o victorie in deplasarea de la Chiajna si cu doua goluri superbe marcate la debutul acestei editii de campionat.

Foto arhiva: Mediafax/Alexandru Hojda