Home » Fotbal, International » Fotbal: Vezi rezultatele complete din preliminariile C.E. Franta 2016, 04.09.2015. Romania, remiza alba in Ungaria

ungaria romania 0-0 Vineri seara s-au disputat 8 partide din cadrul preliminariilor Campionatului European de fotbal, tricolorii remizand in Ungaria, 0-0.

Tricolorii au dominat la capitolul posesie in primul mitan, avand un procentaj de 63 la suta. Totusi, Szalai a avut cea mai buna oportunitate de gol a primei reprize, cand sutul sau de la distanta este respins in corner de Tatarusanu. Ungurii au inceput mai bine repriza secunda, dar nu au reusit sa profite de cateva balbaieli in defensiva ale tricolorilor. Partida se termina nedecis, 0-0, dar cu un joc sarac in oportunitati, cu doar 3 suturi trimise pe poarta de fiecare echipa.

Tot in grupa F, Irlanda de Nord continua parcursul bun din aceste preliminarii, castigand cu Insulele Feroe in deplasare, cu 3-1. Grecia continua parcursul dezastruos, pierzand la limita, pe teren propriu, cu Finlanda. Dupa aceasta etapa, Irlanda de Nord urca pe primul loc in grupa F, cu 16 puncte, fiind urmata de Romania cu 15 puncte.

Scorul serii a fost realizat de Irlanda, care a castigat in deplasare cu 4-0 in fata Gibraltarului.

Iata rezultatele si marcatorii din preliminariile Campionatului European din Franta 4 septembrie 2015:

Christie ’27, Keane ’49, ’51(pen), Long ’79

Clasament dupa 7 etape: 1) Germania 16 p.; 2) Polonia 14 p.; 3) Irlanda 12 p.; 4) Scotia 11 p.; 5) Georgia 6 p.; 6) Gibraltar 0 p.;

Grupa F

Insulele Feroe – Irlanda de Nord   1-3 (1-1)
Edmundsson ’36 – McAuley ’12, ’71, K. Lafferty ’75

Grecia – Finlanda   0-1 (0-0)
Pohjanpalo ’75

Ungaria – Romania   0-0

Clasament dupa 7 etape: Irlanda de Nord 16 p.; 2) Romania 15 p.; 3) Ungaria 12 p.; 4) Finlanda 7 p.; 5) Insulele Feroe 6 p.; 2) Grecia 2 p.;