Home » Handbal, International » Handbal feminin, Campionatul Mondial din Croatia Under 20: Romania invinge Portugalia in optimile de finala

Nationala-de-tineret-a-Romaniei-handbal-feminin Echipa nationala de tineret a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Croatia, dupa ce a trecut de Portugalia, in optimi, cu 25-21.

Jocul a fost echilibrat in prima repriza, cele doua formatii evidentiidu-se mai ales pe faza de aparare, Romania conducand cu un gol avantaj dupa primele 30 de minute, 10-9.

In debutul reprizei secunde, elevele antrenate de Sevistean Popa si Cristian Preda au primit un singur gol timp de 7 minute, distantandu-se la 13-10. Apoi, romancele nu au mai reusit sa marcheze pana in minutul 44, iar potughezele au egalat la 13. A fost ultimul moment cu mari emotii pentru tricolore, Romania reusind sa se distanteze la 15-13 (min. 45) si 17-14 (min.48). Finalul de meci este unul linistit, iar Romania se califica in sferturile de finala dupa victoria obtinuta cu scorul de 25-21.

Cea mai buna marcatoare de la tricolore a fost Dana Andreea Pricopi cu 9 goluri (3 de la 7 metri), urmata de Gabriela Perianu cu 4 reusite. Portarul Denisa Dedu a avut 15 interventii (dintre care o parada la 7 metri) terminand partida cu un procentaj de 46,9%.

Romania va juca miercuri, in sferturile de finala ale Campionatului Mondial Under 20 din Croatia, de la ora 19.30, impotriva Coreei de Sud, echipa ce a trecut in optimi de Serbia cu 32-28 (20-15).

Romania: Denisa Dedu, Elena Serban – Ana Maria Tanasie (1), Elena Tiron (3), Maria Zamfirescu, Gabriela Perianu (4), Eliza Cicic, Andreea Carabulea (2), Maria Constantinescu (2), Dana Andreea Pricopi (9), Laura Popa, Nicoleta Safta (1), Andreea Chiricuta (1), Roxana Cirjan (2). Antrenor principal: Sevistean Popa; Antrenor secund: Cristian Preda.

Etichete:, , , , , , , , ,