Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal Feminin Divizia A – Seria A: Stiinta Bacau – CSM Unirea Slobozia 26-30

Handbal Feminin Divizia A – Seria A: Stiinta Bacau – CSM Unirea Slobozia 26-30

stiinta bacau unirea slobozia Sambata, la Sala Sporturilor Bacau, Stiinta a pierdut la 4 goluri diferenta, 26-30, in fata formatiei CSM Unirea Slobozia, in cadrul etapei a-VIII-a la handbal feminin Divizia A.

Oaspetele au inceput mai bine partida, avand un avans 4 goluri in minutul 10, 6-2. Apoi, pe fondul greselilor in ofensiva a formatiei din Slobozia, gazdele reintra in meci egaland la 9 prin Adina Carligeanu si preluand conducerea prin golul Lacramioarei Cilici. Elevele antrenate de Liviu Paraschiv gestioneaza mai bine finalul de repriza, conducand la pauza cu 15-13.

In partea secunda, tot oaspetele incep mai bine, gazdele se apropie din nou, dar si pe fondul unor decizii controversate de arbitraj coroborate cu decizii inspirate in ofensiva, oaspetele se distanteaza la 5 goluri diferenta, avand un sfarsit linistit de meci.

Cristiana Nica, jucatoarea Unirii Slobozia, a fost cea mai prolifica marcatoare a partidei, cu 10 reusite, urmata de Lacramioara Cilici de la gazde, cu 9 goluri.

Unirea Slobozia se impune la 4 goluri diferenta si acumuleaza 22 de puncte in 8 etape disputate, in timp ce formatia bacauana ramane cu 18 puncte, cu 6 victorii si 2 infrangeri.

Stiinta Bacau: Dospinescu Bianca (15 interventii), Pastor Elizabeth – Rosu Madalina (2 goluri), Ababei Paula (3), Ciurariu Ana-Maria, Versescu Laura, Paval Maria, Carligeanu Adina (4), Cilici Lacramioara (9), Tat Cristina, Vilcu Mirela (6), Ciorata Alexandra, Tocu Cornelia (1), Buca Alina. Antrenori: Costel Oprea, Constantin Hornea.

CSM Unirea Slobozia: Martin Georgiana (18 interventii), Tilvaru Andreea – Ciuplea Cristiana (1 gol), Vesca Carmen, Stefan Monica, Dragan Jeni-Maria, Popescu Maria, Bacaoanu Raluca, Simion Irina (2), Cozma Cosmina (1), Nica Andreea, Dospin Andreea (8), Moroianu Teodora (3), Stanciulescu Mihaela (4), Nica Cristiana,  Urse Ramona (1). Antrenor: Liviu Paraschiv