Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Mai greu decat arata scorul: Stiinta Bacau-Spartac Bucuresti 31-26

Mai greu decat arata scorul: Stiinta Bacau-Spartac Bucuresti 31-26

stiinta bacau-spartac bucuresti 31-26 Stiinta si Spartac Bucuresti au oferit un joc hilar, in cadrul etapei a-XV-a de handbal feminin – divizia A, desi cu multe goluri marcate, au fost si multe greseli de ambele tabere, bacauancele reusind victoria la 5 goluri diferenta, dupa ce s-au distantat in ultimele 10 minute de joc.

Un joc ce se anunta aparent linistitor, locul 5 cu locul 10 in clasament,  s-a dovedit extrem de complicat pentru gazde, Spartac Bucuresti reusind sa se tina aproape de Stiinta, 50 de minute de joc. Dupa 2-0 pentru oaspete, bacauancele s-au asezat la conducere, cu 9-6 in minutul 17. Bucurestencele nu renunta si echilibreaza partida, gazdele avand doar doua goluri avantaj la pauza, 14-12. In repriza secunda, cele doua echipe parca au uitat complet de aparare, avand si numeroase ratari pe faza de atac. Echilibrul partidei s-a tinut pana in minutul 51, apoi bacauancele marcheaza de 4 ori si nu primesc gol, lucru decisiv spre finalul partidei. Gazdele se impun la 5 goluri diferenta, dupa un meci cu multe goluri dar si cu numeroase greseli de ambele tabere, bacauancele suferind serios la capitolul luciditate in fata portii adverse. Roxana Manole a fost performera partidei cu 11 goluri marcate, iar Ana Maria Ciurariu, Adina Carligeanu si Lacramioara Calici au fost principalele marcatoare de la gazde, cu 6 goluri marcate fiecare.

Pentru elevele antrenate de Costel Oprea si Constantin Oprea urmeaza o deplasare foarte grea, la Scoala 181, bucurestencele fiind pe locul 2 in clasament la 5 puncte in spatele liderului, CSM Unirea Slobozia.

Stiinta Bacau: Bianca Anghelescu, Elizabeth Pastor – Madalina Rosu (4 goluri), Paula Ababei (2), Ana-Maria Ciuraru (6), Laura Versescu, Diana Manole, Adina Carligeanu (6), Lacramioara Cilici (6), Cristina Tat, Mirela Vilcu (2), Alexandra Ciorata, Cornelia Tocu (2), Alina Buca, Adriana Chelaru (3). Antrenori: Costel Oprea si Constantin Hornea.

Spartac Bucuresti: Andreea Roata, Cristina Codreanu – Lavinia Poterasi (5 goluri), Diana Hodorog, Ana Maria Chirigiu (5),  Alis Halmagyi, Cristina Marinescu (1), Ana Maria Posirca (1), Adriana Iliescu, Andreea Tiganus,  Lidia Goanta (2), Roxana Manole (11), Colibascanu Sofia, Alina Petrescu (1).