Home » Handbal, National » Handbal feminin, Liga Nationala: SC Muresul Tg. Mures – HC Baia Mare 21-41 (8-19)

HCM-Baia-Mare-handbal-feminin Campioana Romaniei a trecut in deplasare de nou promovata SC Mures TG Mures, diferenta la finalul partidei fiind de 20 de goluri.

Dupa infrangerea suferita etapa trecuta in deplasarea de la Brasov, HCM Baia Mare s-a deplasat la Targu Mures pentru intalnirea din etapa a-VI-a la handbal feminin.

Oaspetele au inceput mai bine jocul, au condus cu 3-1, dar gazdele revin, reusind egalarea la 4 in minutul 10. Baimarencele trec din nou la conducere, de aceasta data decisiv, 9-4 (min.14), 13-6 (min.20), avand un avantaj de 11 goluri dupa primele 30 de minute de joc.

Diferenta s-a tot marit in repriza secunda,  chiar daca  antrenorul Costica Buceschi a folosit toate jucatoarele inscrise pe foaia de joc, 22-8 (min.35), 29-13 (min.40), 35-18, scorul final fiind de 41-21 in favoarea echipei baimarene.

SC Muresul Tg. Mures: Diana Diaconu, Larisa Comsa - SC Muresul TG Mures: Diana Diaconu, Larisa Comsa : – Alina Moloci (6 goluri), Beáta Nagy (5), Cristina Sunea Pop (5), Sabine Klimeck (4), Ana Deac (1). Antrenor principal: Octavian Hartoaga.

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu (min. 1-30), Barbara Arenhart (min.31-60)   – Camilla Herrem (8 goluri), Adriana Nechita (5), Valentina Ardean Elisei (4), Liliya Artsiukhovich (4), Ekaterina Davydenko (4), Ksenia Makeeva (4), Bianca Tiron (3), Laura Oltean (3), Eliza Buceschi (2), Gabriela Szucs (2), Luciana Marin (1), Anastasia Lobach (1),  Timea Tatar. Antrenor principal: Costica Buceschi.