Home » Handbal, International, National » Handbal masculin: HCM Constanta s-a calificat in Grupele EHF

Handbal masculin: HCM Constanta s-a calificat in Grupele EHF

hcm constanta mors thy handbold HCM Constanta s-a impus aseara pe teren propriu cu 32-26 in partida retur in fata danezilor de la Mors-Thy Handbold, dupa ce a castigat  si in jocul tur cu scorul de 27-26, campioana Romaniei fiind calificata in Grupele EHF.

HCM Constanta a tratat serios si partida retur, dupa ce  s-a impus la limita in deplasarea din Danemarca, formatia constanteana avand dificultati doar in prima repriza.

Ofensiva a functionat la ambele formatii in primul mitan, gazdele plecand la cabine cu doar un gol avantaj, 16-15.

Lucrurile s-au clarificat in repriza secunda, elevii antrenati de Zvonko Shundovski si-au pastrat luciditatea in faza ofensiva, in timp ce danezii au intampinat dificultati la finalizare.

Alexandru Csepreghi a fost cel mai prolific marcator pentru gazde, cu 6 reusite, urmat de Simicu, Toma si Buricea, cei trei marcand cate 5 goluri.

Cu aceasta victorie, HCM si-a asigurat prezenta in grupele EHF, faza a competitiei ce va incepe la inceputul anului viitor.

HCM Constanta: Rudi Stanescu, Catalin Popescu – Marius Novanc ( 1 gol), Alexandru Simicu (5), Marius Stavrositu, Predrag Vujadinovic, Laurentiu Toma (5), Marius Sadoveac (2), Dalibor Cutura, Branislav Angelovski (1), Aleksandar Adzic, Alexandru Sabou, Alexandru Csepreghi (6), Albert Cristescu (1), George Buricea (5), Bogdan Criciotoiu (6). Antrenor principal: Zvonko Shundovski.

Etichete:, , , , ,