Home » Handbal, National » Liga Nationala, handbal feminin: Corona Brasov, doar remiza la Deva

Liga Nationala, handbal feminin: Corona Brasov, doar remiza la Deva

csm cetate deva corona brasov handbal feminin In etapa a XV-a Ligii Nationale de handbal feminin, la Deva a avut loc partida dintre echipa locala si Corona Brasov.

Dupa ce in tur s-au impus la scor, 36-19, brasovencele se asteptau la un meci mult mai dificil in jocul retur.

In primele minute ale partidei, Deva a preluat conducerea si s-a distantat la 2 goluri, scor 3-1.
10 minute mai tarziu, scorul era egal, 4-4, niciuna dintre echipe nemaireusind sa se distanteze la mai mult de un gol diferenta pana la sfarsitul primei parti, care s-a incheiat cu scorul de 13-13.

Inceputul reprizei secunde a adus un joc mult mai precis pentru brasovence, care au reusit sa inchida poarta prin tanara Denisa Dedu si sa se distanteze chiar si la trei lungimi in minutul 40, 15-18.

Incet, dar sigur, Deva a reusit sa micsoreze diferenta la un gol, gratie golurilor lui Carmen Cartas, care a fost jucatoarea meciului cu nu mai putin de 13 reusite. Mica Bradeanu, marcatoare a 9 goluri a reusit, totusi, sa isi pastreze echipa la o lungime in fata pana in minutul 58, cel care a adus egalitatea pe tabela de marcaj, 25-25. Un minut mai tarziu, Corona forteaza in atac prin Briscan, iar Deva are ocazia sa marcheze si sa castige partida. Cartas nu reuseste sa marcheze cu zid, iar meciul se termina la egalitate, scor 27-27.

De-a lungul partidei trebuie precizat ca au existat si cateva greseli de arbitraj, Aurelia Bradeanu si Bogdan Burcea chiar avand schimburi de replici cu “fluierasii” A. Nacu/A.Rucoi(Tg. Mures) pe finalul acesteia.

Pentru cele doua echipe urmeaza meciurile din Cupa Romaniei de miercuri, 21 ianuarie, Corona urmand sa intalneasca pe teren propriu detinatoarea titlului, Cupei si Supercupei, HCM Baia Mare, in timp ce CSM Cetate va infrunta pe Muresul Tg. Mures.

CSM Cetate Deva: Cartas 13, Ani-Senocico 4, Simion 2, Malac 2, Mojoiu 2, Simion 2, Rusu 1, Nicu 1,

Corona Brasov: Bradeanu 9, Apetrei 3, Briscan 3, Hotea 3, Chiper 2, Pricopi 2, Tudor 2, Dinca 1, Zamfir 1, Bondar 1

7 m. : Deva 3/3, Corona 6/6

Eliminari: Deva 2×2, Corona 3×2

Evolutia scorului: min 10: 4-4, min 20: 9-10, min 30: 13-13, min 40: 15-18, min 50: 19-22, min 60: 27-27.

Articol si Foto: Flavia Bozan

Etichete:, , , , , ,