Home » Handbal, National » Liga Nationala, handbal feminin: Corona Brasov obtine medaliile de bronz

Liga Nationala, handbal feminin: Corona Brasov obtine medaliile de bronz

corona brasov handbal feminin Marti seara s-a disputat cea de-a doua partida in lupta pentru medaliile de bronz, brasovencele castigand si cel de-al doilea meci in fata romascancelor.

Dupa ce s-a impus in partida de la Roman, brasovencele aveau nevoie de inca o victorie, pe teren propriu, pentru a avea locul 3 asigurat in Liga Nationala de handbal feminin.

Echipa antrenata de Florentin Pera a demonstrat inca o data ca este o echipa luptatoare, care munceste 60 de minute de joc. Oaspetele au condus in prima repriza (1-3, 6-7, 7-8), dar gazdele au terminat in avantaj dupa primele 30 de minute de joc, 11-10.

Repriza a doua a fost o adevarata lupta, dar intr-un mediu fair-play, romascancele incercand sa faca surpriza in deplasare. Finalul de meci a fost unul tensionat, cu gazdele in avantaj de un gol, dar in inferioritate numerica la ultima actiune de joc a oaspetelor. Totusi, romascancele nu reusesc golul egalizator, iar Corona Brasov se impune la limita, cu 26-25.

Brasovencele obtin astfel medaliile de bronz in campionatul feminin de handbal, dupa un sezon lung, in spatele marilor forte ale acestui an, CSM Bucuresti si HCM Baia Mare.

Corona Brasov: Zamfir (6 goluri), Neagu (5), Pricopi (3), Apetrei (3), Dinca (3), Pricopi (3), Tudor (2), Bradeanu (1), Chiper (1), Bondar (1), Hotea (1).

HCM Roman: Drutu (6 goluri), Toskovic (6), Stoleru (4), Mihalschi (3), Cilici (3), Crap (2), Horobet (1).

1 Comment for “Au trecut primul test: CSM Bucuresti-Corona Brasov 25-19 (12-10)”

1. constantinescu o jucatoare foarte talentata dar la lot merge puiu….vai de domnul antrenor care a facut convovarile adica domnul Burcea…..halal antrenori