Home » Handbal, National » Mai bune pe teren: CSM Bucuresti – SCM Craiova 28-16 (13-8)

Mai bune pe teren: CSM Bucuresti – SCM Craiova 28-16 (13-8)

csm bucuresti handbal feminin Duminica seara s-a disputat ultimul joc al etapei cu numarul 4, CSM Bucuresti reusind victoria la 12 goluri diferenta in fata formatiei SCM Craiova.

Partida a avut intarziere 4 minute, antrenorii echipei gazda fiind trimisi in tribune, motivul oficial fiind lipsa ecusoanelor emise de Federatia Romana de Handbal.

Craiovencele au fost egale bucurestencelor pana in minutul 7, cand scorul era 3-3, apoi gazdele au marcat 6 goluri in 8 minute, primind doar unul singur. Cu o aparare compacta, bucurestencele conduceau dupa primele 30 de minute de joc cu 13-8. Repriza secunda avea sa aiba acelasi scenariu in ofensiva pentru echipa oaspete, care nu a gasit solutii de gol, in timp ce bucurestencele s-au distantat la 10 goluri, 22-10.

Cu 10 minute inainte de final, diferenta a mai crescut, 26-12, rezultatul final fiind de 28-16 pentru echipa gazda. Ana paula Rodrigues si Fernanda da Silva au fost principalele marcatoare pentru gazde, fiecare cu 7 goluri, in timp ce de la oaspete, Ane Eidem a inscris de 5 ori.

De mentionat ca formatia oaspete a inaintat o contestatie la sfarsitul jocului, tinand cont de lipsa antrenorilor pe banca echipei bucurestene, Comisa de Competitii fiind cea care va decide aceasta situatie.

CSM Bucuresti: Mayssa Raquel de Oliveira Pessoa, Talida Tolnai – Ana Paula Rodrigues (7 goluri), Fernanda Da Silva (7), Deonise Fachinello Cavaleiro (4) Linnea Torstenson (3), Iryna Glibko (2), Cristina Varzaru (2), Carmen Martin (1), Iulia Curea (1), Ekaterina Vetkova (1), Patricia Vizitiu, Elena Paval, Bianca Maria Bazaliu.

SCM Craiova: Ionica Munteanu,  Mirela Pasca – Ane Eidem (5),Anca Amariei (3), Aneta Pirvut (3), Ana Maria Apipie (2), Ana Maria Tanasie (1), Gabriela Ilie-Selaru (1), Irina Lazarin (1), Alexandra Georgescu, Catalina Cioaric, Elena Florica, Andreea Ianasi,  Madalina Zamfirescu, Cyntia Tomescu.