Home » Fotbal, International » Manchester City-Aston Villa 4-0. “Cetatenii” aproape campioni in Premier League

Manchester City-Aston Villa 4-0. “Cetatenii” aproape campioni in Premier League

manchester city Miercuri seara, pe o ploaie torentiala, Manchester City a castigat cu 4-0 (0-0) restanta din etapa 29 din campionatul Angliei, avand doua puncte avans in fata formatiei Liverpool, cu doar o etapa ramasa de disputat.

Aston Villa a rezistat o ora si 4 minute in fata echipei Manchester City, pe stadionul Etihad, datorita unei aparari exacte impusa de Paul Lambert, pe doua linii. Rabdarea gazdelor, cu joc organizat in special pe flancuri, a dat roade si dupa mutarea inspirata a lui Manuel Pellegrini, care l-a scos pe Milner, (mijlocas central) in locul sau intrand atacanul Jovetic. Cu o presiune si mai mare pe faza ofensiva, “cetatenii” aveau sa deschida scorul prin Edin Dzeko (foto), in minutul 64, dupa centrarea lui Zabaleta. Tot Dzeko, 8 minute mai tarziu, avea sa aduca relaxarea in randul suporterilor, reusind din 4 metri golul de 2-0. Aston Villa nu a mai rezistat pe final, primind inca doua goluri, marcate de Jovetic si Yaya Toure, cetatenii ajungand cu acest scor la cota 100 de goluri marcate in campionat.

Asadar, inaintea ultimei etape ramasa de disputat, City are 2 puncte avans in fata lui Liverpool, un egal la West Ham fiind suficient pentru a asigura titluln de campioana a Angliei.

Etichete:, , , , , , ,