Home » Fotbal, International » Premier League: Chelsea pierde la Everton, Manchester City se impune cu un gol marcat in minutul 90. Vezi rezultatele din etapa a-V-a

manchester city getty images Chelsea pierde pentru a treia oara in acest sezon, campioana en-titre fiind invinsa la Everton. Manchester City s-a chinuit in deplasare, la formatia Crystal Palace, golul victoriei fiind marcat in minutul 90.

Sambata, 12 septembrie, s-au disputat 7 partide in etapa a-V-a din Premier League. In primul joc al zilei, Chelsea nu a resuit sa-si revina din startul slab de sezon, pierzand cu 1-3 la Everton. Naismith a marcat doua goluri in prima repriza (min. 17, 22), oaspetii reducand din diferenta in minutul 36, prin mijlocasul Nemanja Matic. Gazdele si-au asigurat cele 3 puncte in minutul 82, cand acelasi Steven Naismith reuseste tripla. De mentionat ca Naismith a fost rezerva in aceasta partida, intrand pe teren in minutul 9, in locul lui Besic, accidentat. O victorie aparent surprinzatoare a echipei gazda, care a stiut sa gestioneze  mult mai bine situatiile de gol, marcand 3 goluri din 7 suturi pe poarta, din posesie de 39 la suta, in timp ce formatia oaspete a avut doar doua suturi pe spatiul portii.

Manchester City a avut o deplasare dificila in Londra, la Crystal Palace, o echipa bine asezata pe teren. City a ramas fara vedeta Sergio Aguero, atacantul argentinian parasind terenul accidentat in minutul 25, in locul sau intrand belgianul Kevin De Bruyne. Totusi, “cetatenii” reusesc victoria prin golul marcat in minutul 90 de necunoscutul  Kelechi Iheanacho (foto), atacantul nigerian de doar 18 ani intrand pe teren in minutul 89.  Nasri a sutat de pe partea dreapta, portarul McCarthy respinge in fata, iar din 7 metri Kelechi Iheanacho marcheaza golul de 3 puncte pentru oaspeti. Cu aceasta victorie, Manchester City isi pastreaza primul loc in clasament, cu 5 victorii din 5 partide, avand 11 goluri marcate si niciunul primit.

In ultimul joc al zilei de sambata, Manchester United a invins formatia Liverpool, pe “Teatrul Viselor”, cu scorul de 3-1. Daca in prima repriza niciuna dintre formatii nu a marcat, golurile au venit in actul secund. Blind a deschis scorul dupa o faza fixa, Andre Herrera majorand avantajul dintr-o lovitura de pedeapsa. Golul serii a fost marcat insa de Liverpool, in minutul 84, care a redus din diferenta prin Benteke, acesta reusind sa marcheze printr-o foarfeca. Dupa doua minute, diferenta a revenit la doua goluri, debutantul Anthony Martial marcand de pe partea stanga, din 7 metri.