Home » Fotbal, International » “Cetatenii” pierd pe teren propriu in Premier League: Manchester City-Arsenal 0-2 (0-1)

manchester city arsenal - Manchester City a pierdut pe “Etihad Stadium”, in derby-ul etapei cu numarul 22, elevii lui Wenger dominand tactic aceasta intalnire.

Manchester City avea nevoie de o victorie pe teren propriu pentru a ramane la doua puncte distanta de lidera Chelsea, dar a intalnit, duminica, o e echipa extrem de motivata.

Londonezii s-au aparat foarte bine in prima repriza, gazdele negasind solutii in ofensiva. Golul a venit, dar in poarta lui City, dupa un penalty usor acordat la un contact intre Kompany si Monreal, in minutul 24. Desi Hart a ghicit coltul, Santi Cazorla a executat precis, londonezii intrand cu un avantaj minim la cabine.

In repriza secunda, gazdele au inceput sa puna presiune in jumatatea de teren a celor de la Arsenal, dar oaspetii au inchis bine spatiile si in acest mitan. Tot Arsenal avea sa marcheze, in minutul 67, dupa o lovitura libera executata de Cazorla, Olivier Giroud reluand decisiv cu capul de la aproximativ 8 metri.

Pellegrini a inceput doar cu Aguero in atac, dar in repriza secunda a introdus inca doi atacanti, pe Dzeko si Jovetic. Tridentul ofensiv tot nu a reusit sa marcheze in poarta lui Ospina, iar Arsenal se impune aparent surprinzator la Manchester City.

Chelsea profita de acest rezultat si se afla pe primul loc in Premier League, cu 42 de puncte in 22 de etape disputate, la 5 puncte distanta fata Manchester City.