Home » Fotbal, International, National » Ne-a salvat Hoban! Preliminarii Euro 2016: Romania-Finlanda 1-1 (0-0)

Ne-a salvat Hoban! Preliminarii Euro 2016: Romania-Finlanda 1-1 (0-0)

romania finlanda 1-1 In etapa a IX-a din preliminariile Campionatului European de fotbal, Romania a remizat pe teren propriu cu Finlanda, golul tricolorilor fiind marcat in primul minut de prelungiri.

Joi seara, pe National Arena, Romania a intalnit Finlanda, ocupanta locului 4 in grupa F dupa 8 partide disputate. Tricolorii au dominat categoric in prima repriza, avand numeroase ocazii.

Inca din primul minutul, Claudiu Keseru trimite cu capul dupa o lovitura de la colt, dar Uronen intervine salvator de la un metru de linia portii finlandeze.  In minutul 8, dupa o lovitura de colt executata de Torje, mingea trimisa cu capul de Bogdan Stancu loveste stalpul stang al portii lui Hradecky, acelasi Stancu urmareste mingea dar trimite apoi mult peste poarta.

Finlandezii au avut prima sansa de gol in minutul 16, tot dupa un corner, Pohjanpolo trimite periculos dar Tatarusanu intervine salvator. Tricolorii au continuat asediul la poarta oaspetilor, dar cele doua formatii au terminat la egalitate primele 45 de minute de joc, 0-0.

A urmat o repriza secunda total diferita fata de prima, cu echipa oaspete mult mai periculoasa. Torje are o buna oportunitate de gol in minutul 55, dar sutul sau din afara careului loveste din nou bara. Finlandezii au raspuns pe contraatac, marcand in minutul 66, prin Pohjanpalo. In minutul urmator, a fost o balbaiala in careul gazdelor, dar Tatarusanu prinde pana la urma mingea. In minutul 72, Romania scapa fara penalty, la un fault clar in careu al lui Dragos Grigore asupra lui Pukki, dar arbitrul scotian Craig Thomson nu acorda nici lovitura de pedeapsa si nici eliminare dupa aceasta actiune.

Tricolorii reusesc in cele din urma egalarea, in primul minut de prelungiri, dupa ce sutul lui Florin Andone este respins de portarul oaspetilor, Ovidiu Hoban urmareste mingea si marcheaza in poarta goala. Un egal dureros la prima vedera, dar acest punct mentine echipa lui Anghel Iordanescu pe locul 2 in grupa si are nevoie de o victorie in ultima etapa pentru a se califica direct la Campionatul European.

In alt joc din grupa F, Ungaria a invins Insulele Feroe cu 2-1, dupa ce feroezii au condus cu 1-0 la pauza. Irlanda de Nord a invins cu 3-1 Grecia si este calificata matematic la Campionatul European de fotbal din Franta 2016.

Tricolorii vor sustine ultimul joc in deplasare, la Insulele Feroe, partida avand loc duminica de la ora 19.00 (ora Romaniei).

Clasamentul grupei F dupa 9 etape: 1) Irlanda de Nord 20 p.; 2) Romania 17 p.; 3) Ungaria 16 p.; 4) Finlanda 11 p.; 5) Insulele Feroe 4 p.; 6) Grecia 3 p.;