Home » Fotbal, International » Preliminarii C.E. 2016: Finlanda-Romania 0-2 (0-0). Bogdan Stancu reuseste dubla

finlanda romania 0-2 Romania se impune in Finlanda, in etapa cu numarul 3 din preliminariile Campionatului European 2016, ambele goluri fiind marcate de Bogdan Stancu din pasele decisive ale lui Lucian Sanmartean.

Dupa egalul cu Ungaria de pe teren propriu, Romania s-a deplasat in Finalnda cu gandul la cele 3 puncte puse in joc.

Prima repriza a fost anosta, tricolorii multumindu-se cu suturi de la distanta. Primul sut pe poarte ii apartine lui Tanase, de abia in minutul 33, dar portarul gazdelor retine fara probleme.

Lucrurile aveau sa se schimbe in repriza secunda, cand mijlocasul Stelei Lucian Sanmartean a intrat de pe teren in locul accidentatului Alexandru Chipciu. Sanmartean isi face simtita prezenta la prima actiune serioasa a reprizei secunde, cand executa un corner in minutul 54, iar Bogdan Stancu reia decisiv cu capul din 4 metri, profitand si de iesirea hazardata a portarului Maenpaa. Doua minute mai tarziu, finlandezii raman in 10 oameni, dupa ce Ring vede cel de-al doilea galben la un fault asupra lui Sanmartean.

Totusi, gazdele pun presiune la poarta lui Tatarusanu, dar tricolorii au actiunile cele mai pericoluase. In minutul 75, Tanase suteaza puternic la coltul scurt, dar portarul gazdelor respinge in extremis. Emotiile aveau sa dispara in minutul 84, cand acelasi Lucian Sanmartean ii paseaza scurt lui Bogdan Stancu, iar acesta finalizeaza precis, cu un sut din prima, din afara careului.  Atacantul reuseste astfel prima dubla si ajunge la 8 goluri marcate pentru nationala Romaniei.

De mentionat ca la aceasta partida Razvan Rat a bifat jocul cu numarul 100 in tricoul nationalei.

Partida se termina cu scorul de 2-0, iar Romania are 7 puncte din 3 partide disputate, fiind pe locul 2 in clasament dupa Irlanda de Nord, formatie ce a realizat surpriza serii invingand in deplasare Grecia cu 2-0.

Romania: Tatarusanu – Razvan Rat, Srgian Luchin, Ovidiu Hoban, Vlad Chiriches, Dragos Grigore, Alexandru Chipciu (Lucian Sanmartean ’49), Mihai Pintilii, Cristi Tanase (Gabriel Enache ’84), Gabriel Torje, Bogdan Stancu ( Raul Rusescu ’86).