Home » Fotbal, International, National » Preliminarii Euro 2016: Romania – Ungaria 1-1. Un punct trist!

Preliminarii Euro 2016: Romania – Ungaria 1-1. Un punct trist!

romania ungaria 1-1 Romania a condus cu 1-0 prin golul lui Rusescu din minutul 45, dar a fost egalata prin reusita lui Dzsudzsák din minutul 82.

Cele doua echipe porneau cu stari total diferite inainte de partida de pe National Arena romanii dupa victoria in deplasare in Grecia, in timp ce Ungaria a pierdut in prima etapa, pe teren propriu, cu Irlanda de Nord.

Victor Piturca a fost nevoit sa schimbe un fundas, inca din minutul 3, cand Dorin Goian a iesit accidentat de pe teren, in locul sau intrand Florin Gardos. Tricolorii au dominat teritorial prima repriza, reusind sa marcheze in minutul 45, prin Raul Rusescu, atacantul Stelei primind o centrare la firul ierbii de la Razvan Rat si finalizeaza decisiv din 7 metri. S-a dovedit o decizie inspirata a selectionerului Victor Piturca de al titulariza pe Rusescu, acesta fiind la prima reusita in tricoul nationalei.

Ungurii sunt mai motivati repriza secunda, pun presiune pe gazde, iar in minutul 82 Dzsudzak avea sa aduca egalarea cu un sut din lovitura libera, la care Tatarusanu nu a putut decat sa atinga mingea in drumul spre gol. Oaspetii pun presiune pe final, dar partida se termina la egalitate, un rezultat ce umbreste putin reusita din Grecia.

Romania trebuie sa-si revina repede de la acest semiesec pentru ca urmatorul meci va avea loc marti, 14 Octomrbie, in Finlanda.