Home » Fotbal, International » Preliminariile C.E. Franta 2016: Surpriza serii, Slovacia-Spania 2-1. Vezi rezultatele complete din etapa a-II-a, 9.10.2014.

slovacia-spania 2-1 Joi, 9 octombrie, s-au disputat 9 partide din etapa a-II-a a preliminariilor Campionatului European 2016, surpriza serii fiind realizata de Slovacia, formatie ce a invins Spania, pe teren propriu, cu 2-1.

Dupa victoria cu 5-1 in fata Macedoniei din prima etapa a preliminariilor, Spania parea ca a tercut peste nereusita de la Campionatul Mondial de fotbal din Brazilia. Joi seara, spaniolii au pierdut in mod surprinzator in fata Slovaciei, o echipa ce a stiut sa marcheze desi a fost dominata categoric la capitolul posesie.

In stadionul din Zilina, slovacii au o prima actiune periculoasa, dar Iker Casillas se opune cu un reflex inspirat. Acelasi Casillas avea sa greseasca in mod inexplicabil la lovitura libera executata de Juraj Kucka, la care portarul spaniolilor nu reuseste decat sa devieze mingea in propria poarta. Golul egalizator vine ppentru spanioli in minutul 82, marcator Paco Alcacer, jucator intrat in minutul 71 in locul lui David Silva.

Totusi, Slovacia avea sa castige aceasta partida, cu un gol marcat cu capul de Stoch ,in minutul 87, din centrarea lui Michal Duris.  Asadar o mare supriza negativa realizata de Spania, care pierde acest meci desi a dominat teritorial partida, cu posesie de 67 la suta si 19 cornere.

Un alt rezultat surprinzator s-a realizat in Slovenia, unde gazdele s-au impus in fata Elvetiei, cu 1-0, singurul gol fiind marcat din penalty de Novakovic, in minutul 79.

Iata rezultatele complete inregistrate joi, 9.10.2014, in etapa a-II-a din preliminariile Campionatului European, Franta 2016: