Home » Fotbal, International » Premier League: Arsenal – Manchester City 2-2 (0-1)

Premier League: Arsenal – Manchester City 2-2 (0-1)

arsenal-manchester city 2-2 Arsenal si Manchester City au terminat la egalitate derby-ul etapei a-IV-a din Premier League, gazdele revenind de la 0-1, dar au primit golul egalizator in minutul 83, marcator fiind fundasul Demichelis.

Desi Arsenal a dominat inceputul de joc, punand presiune pe apararea lui City, oaspetii reusesc sa marcheze primii in minutul 28, pe contraatac, Sergio Aguero finalizand simplu la coltul scurt, din pasa lui Jesus Navas.

In repriza secunda, gazdele intorc rezultatul prin doua goluri marcate in 11 minute. Mai intai, Wilshere egaleaza in minutul 63, dupa ce l-a driblat pe Clichy, finalizand peste portarul Joe Hart. Acelasi Wilshere avea sa fie pasator, cu capul, catre Alexis Sanchez, chilianul marcand cu un sut puternic , de pe partea stanga, la coltul lung.

Bucuria gazdelor nu tine decat 9 minute, City egaland din faza fixa, Demichelis marcand cu capul la coltul lung, dupa un corner.

Aceasta remiza pare mai mult sa incurce ambele formatii, City avand 7 puncte dupa 4 etape, in timp ce Arsenal are 6 puncte, fiind la cea de-a treia remiza in acest start de campionat.