Home » Fotbal, International » Premier League: Chelsea, Arsenal, Manchester United si City victorioase de Boxing Day.

Premier League Boxing Day Ziua a doua a Craciunului, Boxing-Day (ziua cadourilor), este si o sarbatoare pentru fanii fotbalului englez, avand loc o etapa completa din Barclays Premier League. A fost o zi  prielnica pentru principalele favorite la campionat. Chelsea, Arsenal, Manchester United si Manchester City si-au facut cadou cate 3 puncte.

Manchester United a revenit spectaculos pe terenul celor de la Hull City si s-a impus cu 3-2 dupa ce au fost condusi in minutul 13, cu 2-0. Chris Smalling si Wayne Rooney au adus egalarea pana la pauza, golul victoriei fiind marcat in proprie poarta de James Chester.

Chelsea a invins doar cu 1-0 pe teren propriu formatia Swansea, singurul gol al intalnirii fiind marcat de Eden Hazard in minutul 29.

West Ham, echipa lui Razvan Rat (intrat in minutul 38) a condus-o cu 1-0 pe Arsenal, dar trupa lui Arsene Wenger a revenit si a castigat cu 3-1, prin dubla lui Theo Walcott si prin reusita lui Lucas Podolski.

In ultimul joc al zilei, Manchester City, cu Pantilimon aflat pe banca de rezerve,  s-a impus “acasa” cu 2-1, dupa ce cormoranii au condus cu 1-0 prin reusita lui Philippe Coutinho. Belgianul Vincent Kompany aduce egalarea printr-o lovitura de cap, iar Avaro Negredo marcheaza golul de 2-1 in prelungirile primei reprize.

Formatia Arsenal este lidera in clasament, dupa 18 etape disputate, cu 39 de puncte, fiind urmata de Manchester City (38) si Chelsea (37). Liverpool completeaza ultimul loc de Champions League in clasamentul intermediar, fiind pe 4, cu 36 de puncte.

Fotbalul englez nu are odihna la sfarsit de an, pe 28 si 29 avand loc etapa cu numarul 19, iar pe 1 ianuarie se va disputa integral etapa cu numarul 20.