Home » Handbal, National » Semifinalele Cupei Romaniei la handbal masculin: Stiinta MD Bacau-CSM Bucuresti si HCM Constanta-HC Vaslui

hcm constanta handbal masculin  Joi, 6 martie,  s-au disputat sferturile de finala din Cupa Romaniei la handbal masculin, Stiinta MD Bacau, CSM Bucuresti, HCM Constanta si HC Vaslui fiind echipele calificate in semifinale.

In primul joc al zilei, Stiinta MD Bacau a trecut la 10 goluri diferenta de Dinamo Bucuresti, iar bacauanii vor intalni formatia CSM Bucuresti in semifinale. In derby-ul bucurestean, CSM Bucuresti a dominat in intalnirea cu Steaua si s-a calificat in semifinale dupa victoria obtinuta cu scorul de 31-28.

HCM Constanta (foto) si Potaissa Turda se anunta cea mai echilibrata partida, intre primele doua clasate in campionat, insa echilibrul a tinut doar o repriza. Dupa pauza, constantenii s-au desprins decisiv. Campioana Romaniei va intalni singura divizionara secunda prezenta in  semifinale, HC Vaslui reusind victoria la 6 goluri diferenta in partida cu Minaur Baia Mare.

Iata rezultatele din sferturile de finala ale Cupei Romaniei la handbal masculin:

Stiinta M.D. Bacau – Dinamo Bucuresti   37-27 (19-15)

Steaua Bucuresti – CSM Bucuresti   28-31 (12-16)

HCM Constanta – Potaissa Turda   29-22 (15-14)

HC Vaslui – HCM Minaur Baia Mare   28-22 (16-13)

Semifinalele Cupei Romaniei la handbal masculin, 8 februarie:

Stiinta M.D. Bacau – CSM Bucuresti    ora 12.30

HCM Constanta – HC Vaslui   ora 14.30

Ambele partide din semifinalele Cupei Romaniei vor fi transmise in direct pe Digi Sport 2.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,