Home » International, Tenis » Serena Williams-Simona Halep, in finala feminina de tenis de la Cincinatti

Serena Williams-Simona Halep, in finala feminina de tenis de la Cincinatti

simona halep Simona Halep a dominat-o categoric pe Jelena Jankovic in semifinala turneului de tenis feminin Western&Southern Open si va juca finala impotriva numarului 1 mondial, Serena Williams.

In prima semifinala s-au intalnit Serena Williams si Elina Svitola, numarul 20 mondial. Americanca s-a impus in doua seturi, 6-4, 6-3, in o ora si 27 de minute de joc.

A urmat apoi cea de-a doua semifinala, intre Simona Halep si Jelena Jankovic, partida care s-a jucat duminica diminata. Cele doua jucatoare s-au intalnit recent, saptamana trecuta, cand Simona s-a impus in doua seturi, in turneul desfasurat la Toronto.

Partida de la Cincinatti a inceput cu un break al Simonei, urmat de un rebreak al sarboaicei. A urmat o adevarata explozie a romancei, care si-a dominat adversara la toate aspectele jocului. Numarul 3 mondial s-a impus in primul set cu 6-1, dupa doar 33 de minute de joc.

In cel de-al doilea act, Simona a condus cu 2-1, s-a distantat la 3-1 dupa un break adjudecat, dar sarboaica reuseste rebreak-ul, apropiindu-se la 3-2. Romanca nu s-a pierdut cu firea si a continuat sa joace agresiv, castigand cel de-al doilea set cu 6-2.

A fost o semifinala dominata categoric de Simona Halep, atat ca joc, cat si la mental, Jankovic parand cu cateva viteze in urma. Un ritm aproape nebun impus de numarul 3 mondial, care isi asigura locul in finala, dupa o ora si 8 minute de joc.

Cu aceasta victorie, Simona Halep urca pe locul 2 in clasamentul WTA, rusoaica Maria Sharapova coborand pe 3.

Finala de tenis feminin de la Cincinatti are loc duminica seara, cu incepere de la ora 22:00, partida fiind transmisa in direct pe Dolce Sport 1.