Home » International, Tenis » Tenis-Dubai: Sorana Cirstea trece de Sara Errani in turul II

Tenis-Dubai: Sorana Cirstea trece de Sara Errani in turul II

sorana cirstea Sorana Cirstea a trecut miercuri seara de Sara Errani, in turul secund  al turneului desfasurat in Dubai, dupa 2 ore si 7 minute de joc. Romanca s-a impus in 3 seturi (6-2,5-7,6-1) si o va intalni in sferturile de finala pe Caroline Wozniacki.

Sorana a inceput foarte agresiv partida cu numarul 10 mondial, Sara Errani, reusind sa castige primul set cu 6-2. Desi si-a pastrat agresivitatea, romanca a inceput sa greseasca iar italianca a profitat, avand un avantaj de 5-2 in setul secund. Sorana nu cedeaza lupta si cu acelasi stil de joc reuseste sa egaleze la 5., dar apoi, greselile apar din nou iar Errani egaleaza la seturi. In decisiv, romanca trece peste un moment dificil la scorul de 1-0, dupa ce pierde ghemul cand avea 3 mingi de break. Errani egaleaza al 1 in setul 3, dar de aici a ramas o singura jucatoare pe teren, Sorana fiind tot la fel de incisiva dar cu mai putine greseli nefortate. Sorana Cirstea se impune cu 6-1 in decisiv si intrerupe o serie de 5 victorii ale italiencei in intalnirile directe.

In sferturile de finala, Sorana o va intalni pe Caroline Wozniacki, numarul 11 mondial, daneza trecand in turul 2 de Annika Beck, in doua seturi (6-4,6-4).