Home » Handbal, International, National » Tricolorele sufera prima infrangere la Campionatul Mondial: Germania – Romania 26-23 (13-12)

germania romania 26-23 handbal feminin Romania  a pierdut in cel de-al treilea joc din Grupa D la Campionatul Mondial de handbal feminin disputat in aceasta seara in compania Germaniei.

Nemtoaicele, au controlat prima repriza. Germania a condus in minutul 7 cu 4-1, Tadici solicita timeout si avantajul Germaniei se micsoreaza la doar un singur gol, 5-4 in minutul 10. Romancele nu fac fata in aparare si Germania se distanteaza la 5 goluri diferenta, prin atacuri finalizate prin aruncarid e la 9 metri. Spre finalul reprizei,  Talidai Tolnai are cateva interventii salvatoare, Ada Nechita puncteaza rapid in doua randuri si Romania intra la cabine cu un singur gol in urma Germaniei, 13-12.

Triocolorele au suferit in ofensiva si in repriza secunda, cu doar 3 goluri marcate in 15 minute, iar Germania s-a distantat la 6 goluri, 21-15. Elevele antrenate de Tadici incearca sa revina din nou in joc, prin actiuni pe contraatac dar nemtoaicele au gestionat bine finalul de joc si reusesc victoria cu 26-23. De mentionat forma portarului echipei adverse, Clara Woltering fiind desemnata si jucatoarea partidei.

Desi romancele au fost superioare pe contraatac, cu 8 reusite, Germania a castigat partida si datorita unei linii de 9 metri de invidiat, principalul pericol fiind Susann Muller, aceasta reusind sa marcheze 11 goluri. Din tabara romancelor, Ada Nechita a fost cea mai prolifica marcatoare cu 6 reusite (2 din 7 metri) urmata de Cristina Neagu, cu 4 reusite (1 din 7 metri). Ingrijoratoare e si prestatia tricolorelor la aruncarile de la 7 metri, Romania marcand doar de 4 ori din 10 incercari.

Romania sufera asadar, prima infrangere la Campionatul Mondial, dupa un meci in care tricolorele au luptat, au incercat dar ratarile si-au spus cuvantul.

Urmatorul joc pentru nationala Romaniei va avea loc joi, 12 decembrie, cand tricolorele vor disputa o alta partida dificila, in compania Ungariei.

Romania: Paula Ungureanu, Talida Tolnai – Aneta Pirvut, Elena Dinca, Crina Pintea, Adriana Nechita (6 goluri), Cristina Neagu (4), Aurelia Bradeanu (2), Adriana Tacalie, Gabriela Perianu (3), Luciana Marin (3), Valentina Ardean Elisei (1), Georgiana Ciuciulete (3), Oana Manea (1), Laura Chiper, Eliza Buceschi. Antrenor principal: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Florentin Pera.