Home » Fotbal, International » Uefa Champions League: Steaua – Aktobe 2-1! Ros-albastrii se califica cu 4-3 la general

steaua bucuresti Steaua s-a calificat in play-off-ul Champions League, dupa ce a castigat cu 2-1 returul de pe Arena Nationala, in fata lui Aktobe, golurile ros-albastrilor fiind marcate in prima repriza de Alexandru Chipciu (min.3) si Nicusor Stanciu (min.39).

Stelistii au inceput bine jocul, reusind si un gol rapid, marcat in minutul 3. Gazdele au pornit pe contraatac prin Adi Popa, care aproape de careul advers a pasat catre Alexandru Chipciu, iar acesta a finalizat de la aproximativ 11 metri.

In minutul 12,Costel Galca a fost nevoit sa faca prima schimbare, Lucian Sanmartean parasind terenul de joc accidentat, in locul sau intrand Lucian Filip.

In minutul 30, oaspetii au o uriasa oportunitate de gol, la pasa gresita a lui Adrian Popa catre propriul portar, Antonov intercepteaza mingea, dar Arlauskis inchide unghiul si pericolul este inlaturat.

Jucatorii Stelei reusesc o faza de poveste, in minutul 39, o serie de 9 pase consecutive, incheiata cu centrarea lui Chipciu si finalizarea cu gol al lui Nicusor Stanciu.

Repriza se incheie cu o noua ocazie a kazahilor, dar Arauskis intervine din nou providential la sutul lui Mineiro.

In repriza secunda, oaspetii isi fac misiunea aproape imposibila, dupa eliminarea lui Longvinenko, acesta vazand cel de-al doilea cartonas galben, si implicit pe cel rosu, dupa un fault la Filip (min.57).

Aktobe reuseste in 10 oameni sa marcheze golul de onoare, cu 5 minute ramase din timpul regulamentar de joc, prin Kapadze. Totusi, stelistii au un final linistit de meci, reusind sa tina mingea departe de poarta lui Arlauskis. Cu aceasta victorie Steaua se califica in faza play-off Champions League, unde va fi cap de serie la tragerea la sorti.