Home » Fotbal, International, Uncategorized » Uefa Champions League: Steaua-Stromsgodset 2-0 (0-0). Rapa si Stanciu au marcat pentru ros-albastri

steaua - stromsgodset Steaua a castigat si in returul de pe Arena Nationala, cu norvegienii de la Stromsgodset, Rapa si Stanciu (foto ©Sportsfile) reusind sa marcheze in repriza secunda.

Mansa a doua din turul 2 preliminar, dintre Steaua si Stromsgodset, s-a asemanat cu prima mansa disputata in Norvegia, stelistii reusind sa nu primeasca gol si sa puncteze decisiv in repriza secunda.

Norvegienii au inceput partida, ca in meciul tur, punand presiune la poarta lui Arlauskis. Steaua incepe apoi sa controleze jocul si are cea mai importanta ocazie de gol a primei reprizei. Tanse centreaza de pe partea dreapta, Chicpiu reia cu capul din careu, dar portarul Larsen respinge salvator.

Imediat dupa pauza, norvegienii au cea mai mare ocazie a lor de a marca, fiind randul lui Arlauskis sa respinga la sutul cu latul, din afara careului, al lui Kastrati. Norvegienii au parut ca nu mai au solutii in ofensiva,  s-au paustit haotic in atac lasand spatii in aparare. Chipciu parca avea sa anunte si golul, cu o incursiune pe partea dreapta si pasa la Rapa, dar acesta are o reluare dezamagitoare.

Primul gol avea sa vina in minutul 72, cand Tanse face deranj tot pe partea dreapta, centreaza la firul ierbii si acelas Rapa indeplineste o simpla formalitate. Golul 2 a parut o copie a primului, cu Chipciu in postura de “dirijor” pe partea dreapta si cu Gabriel Stanciu la finalizare.

Steaua se impune cu 2-0 si va intalni Atkobe, campioana din Kazahstan, in turul 3 preliminar Champions League. Atkobe a reusit o victorie impresionanta pe teren propriu in fata gerogienilor de la Dinamo Tbilisi, cu 3-0, toate cele 3 goluri fiind marcate in repriza secunda. De mentionat ca echipa din Kazahstan a reusit sa invinga si in deplasare, cu 1-0.

Etichete:, , , , ,