Home » Fotbal, International » Uefa Europa League: Steaua – Aalborg BK 6-0 (0-0). Ros-albastrii reusesc scorul serii in Europa dupa doua reprize total diferite.

europa league steaua aalborg Steaua invinge pe Aalborg, campioana Danemarcei, toate golurile ros-albastrilor fiind marcate in repriza secunda, in 22 de minute.

Fara spectatori pe National Arena, Steaua  a avut o prima repriza slaba, cele mai mari ocazii aparatinandu-le oaspetilor, doua sanse mari de 1-1 cu portarul, ambele suturi fiind trimise pe langa poarta.

Repriza secunda incepe iar cu o ocazie mare pentru oaspeti, Arlauskis intervenind providential in minutul 49.

Totusi, primul golul avea sa vina in poartea danezilor, in minutul 51, cand Sanmartean centreaza de pe partea stanga catre Varela, dar mingea intra direct in poarta, fara deviere. Un minut mai tarziu, danezii au sansa egalarii, dar stalpul din stanga portii lui Arlauskis ii salveaza pe stelisti.

In minutul 56, oaspetii raman in 10 oameni, la sutul lui Chipciu, portarul Larsen scapa mingea din maini, iar Keseru urmareste, fiind faultat in careu de portar. Pentru acest fault din postura de ultim aparator, Larsen primeste cartonasul rosu direct. Raul Rusescu, intrat in teren in locul lui Rapa in minutul 50, isi asuma responsabilitatea executarii loviturii de la 11 metri, finalizata cu fenta.

A fost momentul psihologic al partidei, iar Claudiu Keseru avea sa se remarce cu cel mai rapid hat-trick reusit vreodata in Europa League. Mai intai, Keseru puncteaza in minutul 61, cu un sut la coltul scurt, 4 minute mai tarziu reuseste dubla dupa un contraatac scoala, pasa in spate Chipciu si gol la coltul lung, iar in minutul 72, Keseru reuseste hat-trick-ul din pasa aceluiasi Chipciu. Ultimul gol al intalnirii este marcat un minut mai tarziu, Raul Rusescu reusind dubla cu un sut puternic la coltul lung.

Prin victoria cu 6-0, Steaua isi egaleaza recordul la cea mai categorica victorie obtinuta in cupele Europene, precedenta victorie cu 6-0 fiind realizata pe 3 octombrie 1979, in returul dublei manse cu Young Boys Berna din Cupa Cupelor.

Etichete:, , , , , , , , , , ,