Home » National, Volei » Volei cadete: Dinamo Romprest Bucuresti, debut cu victorie in etapa a-II-a

Volei cadete: Dinamo Romprest Bucuresti, debut cu victorie in etapa a-II-a

dinamo romprest bucuresti volei cadete Fara adversar in primul tur, datorita retragerii echipei CSV 2004 Tomis Constanta, bucurestencele au debutat cu o victorie in deplasarea de la Buzau, in etapa a-II-a a Campionatului National de volei cadete.

Duminica, 12 octombrie, unele formatii au debutat in noul sezon de volei feminin cadete, datorita grupelor cu numarul mic de echipe. A fost si cazul formatiei Dinamo Romprest Bucuresti care nu a jucat in prima etapa din cauza retragerii echipei CSV Tomis Constanta, iar bucurestencele au debutat in etapa a-II-a in deplasarea de la CS B.P. Hasdeu Buzau.

Oaspetele si-au adjudecat primele doua seturi (25-15, 25-9), iar gazdele reusesc sa prelungeasca jocul dupa ce s-au impus in setul 3, cu 25-19. Bucurestencele castiga si setul 4 cu 25-20 reusind astfel si prima victorie in grupa B.

“Am inceput turneul de anul acesta, la cadete, cu o victorie cum ne si asteptam. A fost destul de dificil, deoarece abia am inceput sa ne intram din nou in mana cu deplasarile si cu orele pierdute pe drum, ceea ce devine totodata mult mai greu in privinta jocului nostru. Anul acesta au venit destul de multe jucatoare noi, iar acest lucru ne-a schimbat formula de joc la fiecare categorie. Am castigat in primele doua seturi, iar in setul 3 oboseala drumului s-a aratat si ne-am pierdut concentrarea, dar ne-am revenit si am reusit sa castigam meciul in setul 4. Consider ca nu am fost la adevarata noastra valoare si ca putem mai mult de atat. Sper ca in grupe sa intalnim echipe care sa ne puna in dificultate si mai mult pentru a ne obisnui cu meciurile mai grele pe viitor” ne-a declarat capitanul echipei, Claudia Lupescu, jucatoare ce evolueaza si la  divizia junioare pentru echipa bucuresteana.

Cum seria a fost formata initial din 5 echipe, bucurestencele au pauza si etapa viitoare, urmatorul meci fiind programat pe 9 noiembrie, “acasa” cu CTF Mihai I Bucuresti.

Dinamo Romprest Bucuresti – Echipa de start: Claudia Lupescu, Alexandra Partnoi, Alexandra Laurici, Adelina Martinescu, Andreea Agapian, Adina Troanta, Roxana Tucmeanu (libero). Au mai evoluat: Teodora Stan, Andrada Costin, Andra Maria Artin, Alberta Chitan, Diana Gadea. Antrenori: Adrian Radu si Danut Mavrodin.