Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei, divizia junioare: Bacauancele au debutat cu o victorie in deplasare! CS B.P. Hasdeu Buzau-CSS Bacau 1-3 (23-25, 25-16, 21-25, 16-25)

cs bp hasdeu buzau css bacau volei Bacauancele au debutat cu o victorie de 3 puncte in noul sezon de campionat national de volei junioare, in deplasarea de la Buzau, meciul fiind decis in 4 seturi.

Cu o grupa alcatuita initial din 5 formatii, din care au ramas doar 4 echipe,  CS Hasdeu Buzau si CSS Bacau au debutat in etapa a doua in noul sezon de campionat national de volei junioare. Jocul a avut loc duminica la sala de sport din incinta Colegiului National Bogdan Petriceicu Hasdeu din Buzau.

Gazdele, sustinute si de un grup de suporteri fair-play, au inceput puternic meciul, conducand cu 6-0 datorita unui serviciu devastator. Bacauncele revin in forta si trec la conducere cu 7-6, tot cu ajutorul unor servicii puternice. Dupa 13-8 pentru echipa oaspete, buzoiencele revin la randul lor, egaland la 13, dar bacauancele au gestionat mai bine finalul de set, adjudecat cu 25-23.

Buzoiencele au dominat clar setul secund, castigat cu 25-16.  In cel de-al treilea act, bacauancele au avut un usor avantaj pe tabela, preluand din nou conducerea cu 2-1 la seturi, dupa 25-21. La inceputul setul 4, Isabela Demsa a avut un serviciu inspirat, bacauancele distantandu-se la 10-0. Gazdele nu au mai reusit revenirea, iar CSS Bacau se impune in deplasare cu 3-1.

“A fost un meci neasteptat de greu. Adversarul a jucat foarte bine si ne-a surprins cu servicii extraordinare. Totusi, nu este un lucru rau ca am intalnit un adversar bun. N-am jucat grozav, ceea ce e ceva normal pentru prima etapa. Dupa un asemenea joc, ne-am dat seama ca mai avem de muncit. Problema e ca noi jucam urmatoarea etapa peste o luna de zile, e ca si cum ar fi din nou primul joc pentru noi. Daca ar fi fost saptamana viitoare urmatorul joc, cred ca am fi avut o crestere continua” ne-a declarat antrenorul echipei bacauane, Traian Snel.

CSS Bacau
Echipa de start: Isabela Demsa (capitan), Cezara Stanciu, Alexandra Cucu, Karina Gorbe, Madalina Boboc, Madalina Iacobita, Oana Popescu (libero). Au mai jucat: Alexandra Bacoiu, Rafaela Toma, Crina Birgu, Andreea Ghiurca. Antrenor: Traian Snel.