Home » Handbal, National »  ASC CORONA BRAȘOV – SCM CRAIOVA 32-30 (17-17). Meci disputat, cu multe răsturnări de scor.

12422199_1018216521551111_1065823704_o        ASC Corona Brașov a reușit o victorie frumoasă în fața echipei SCM Craiova, după un meci disputat, cu multe răsturnări de scor, victoria conturându-se în ultimele 10 minute ale meciului. Din păcate, această victorie a fost umbrită de o accidentare în tabăra Brașovului, Carmen Cartaș  suferind o fractură de piramidă nazală (după cum au anunțat cei din echipa brașoveană), în urma unui cot primit în nas la o fază din apărare.

Începutul meciului a aparținut echipei SCM Craiova, care a reușit să se mențină la conducere în prima parte a reprizei. În scurt timp, Bogdan Burcea a cerut time-out, iar din acel moment echipa brașoveană a început să-și îmbunătățească jocul, reușind o serie de goluri pe contratac și faza a doua. Insă echipa craioveană a reușit o nouă răsturnare de scor, spre finalul reprizei, ajutată de o serie de parade ale portarului Mirela Pașca. O dată cu  accidentarea lui Carmen Cartaș, postul de inter dreapta a fost preluat de extrema Marilena Burghel Neagu, care s-a integrat foarte bine în angrenajul echipei și a ajutat la stabilirea egalității la pauză, scorul fiind  17-17.

Debutul reprizei secunde a stat sub semnul greșelilor, cu multe atacuri ratate de ambele părți, scorul 21-18 menținându-se aproape 3 minute. Însă Brașovul a reușit să se mențină la conducere, SCM Craiova reușind doar egalarea în câteva momente. Se poate spune că a fost o repriză a portarilor celor două echipe, Pașca si Dedu având o serie de parade importante, inclusiv din situații unu la unu. Spre finalul reprizei secunde, Bogdan Burcea a făcut o schimbare mai neobișnuită, dar care a avut succes, trecând-o pe Camelia Balint pe post de coordonator de joc. Prezența celor 4 extreme în teren a dat o  dinamică bună atacului, în acele momente înregistrându-se pentru prima dată și cea mai mare diferență de scor din acest meci, de 4 goluri.  Junioara Cristina Cretu a stabilit scorul final  32-29, după un gol din extremă.

Trebuie menționate evoluțiile promițătoare ale Marilenei Burghel, de la Brașov și ale tinerei Maria Gavrilă, de la Craiova, jucătoare de mare viitor.
        Principalele marcatoare au fost Zamfir, Burghel-Neagu și Chiper, pentru Corona Brașov, si Zivkovic, Băbeanu pentru SCM Craiova.