Home » Fotbal, National » Adi Popa, omul finalei! Steaua castiga de o maniera clara Cupa Romaniei: Steaua-”U” Cluj 3-0

steaua bucuresti liga 1 Stelistii obtin si cel de-al treilea trofeu pus in joc in campionatul intern, castigand de o maniera clara Cupa Romaniei, cu scorul de 3-0 in fata Univeritatii Cluj.

In finala Cupei Romaniei la fotbal, disputata duminica seara pe Arena Nationala, s-a vazut doar o singura echipa stelistii dominand categoric partida.

Prmul gol a venit rapid pentru stelisti, in minutul 9. A fost o incursiune pe partea stanga a lui Nicusor Stanciu, iar acesta il serveste excelent pe Adi Popa, care suteaza precis cu latul de la aproximativ 11 metri.

Clujenii nu reusesc sa puna mari problemei campioanei Romaniei, iar Steaua merge la cabine cu un gol avantaj. Dupa pauza, ros-albastrii puncteaza pentru 2-0 in minutul 48. A fost randul lui Adi Popa sa fie responsabil cu pasa decisiva, dupa o incursiune pe partea dreapta, iar Raul Rusescu indeplineste o simpla formalitate.

Campioana defileaza in finala si mai marcheaza o data prin Adi Popa. In minutul 53, a trimis un sut de la marginea careului, de pe partea dreapta, mingea poposind in poarta lui Veselovsky dupa ce a lovit si bara.

Clujenii s-au resemnat cu acest rezultat, Steaua reusind victoria cu 3-0 in finala Cupei Romaniei.

Sub comanda lui Costel Galca, stelistii obtin “tripla” (Campionatul, Cupa Ligii si Cupa Romaniei), fiind singurul antrenor care cucereste toate cele 3 trofee interne intr-un singur sezon.