Home » Handbal, International » Austria, aproape de a face surpriza zilei! Rezultatele din penultima etapa a Grupei Principale 1

spania CE handbal masculin Campionatul European de handbal masculin a oferit si luni seara meciuri stranse, cu rasturnari de scor, Austria fiind foarte aproape de o remiza in fata campionaei mondiale.

Macedonia a inceput bine prima partida a zilei, impotriva Islandei, avand 4-0 in minutul 7. Nordicii au cerut timeout si apoi au pus stapanire pe joc, reusind victoria la doua goluri diferenta. Interul dreapta, Kiril Lazarov, si-a facut datoria pentru macedoneni, marcand 7 goluri, in timp ce de la islandezi, Hallgrimsson si Sigurdsson au inscris de cate 6 ori fiecare.

A urmat apoi jocul dintre Austria si Spania, campionii mondiali fiind favoriti la castigarea celor doua puncte. Spania a dominat in aceasta partida, a condus cu 5 goluri in minutul 46, dar austriecii nu au renuntat la joc si au redus diferenta la un singur gol, avand si timeout cu 10 secunde inainte de final. Spaniolii s-au aparat bine in ultimele secunde iar supriza nu s-a mai produs. Ibericii reusesc astfel sa se mentina pe locul 2 in clasament si vor intalni Macedonia in ultima etapa.

Ultimul joc al zilei a dat sansa spectatorilor ce urmaresc din fata micilor ecrane sa traiasca atmosfera de vis din tribune. Danemarca a intalnit Ungaria, adversar ce isi juca ultima sansa pentru a mai spera la un loc in semifinalele competitiei. Gazdele se impun totusi la 4 goluri diferenta si sunt liderii Grupei Principale 1, cu 8 puncte. In ultima etapa, gazdele intalnesc Islanda, deby-ul nordic al acestei grupe.

Iata rezultatele inregistrate luni, 20.01.2013:

Macedonia – Islanda   27-29 (11-14)

Austria – Spania 27-28 (12-14)

Danemarca – Ungaria 28-24 (14-11)

Clasamentul Grupei Principale 1: 1) Danemarca 8 p.; 2) Spania 6 p.; 3) Islanda 5 p.; 4) Ungaria 3 p.; 5) Macedonia 2 p.; 6) Austria 0 p.;