Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014, Grupa B: Olanda-Chile 2-0 si Spania-Australia 3-0

C.M. Brazilia 2014, Grupa B: Olanda-Chile 2-0 si Spania-Australia 3-0

Luni seara s-au disputat ultimele partide din grupa B, meciurile contand doar pentru ordinea finala, fiind stiute deja echipele calificate in optimi si echipele eliminate de la acest Mondial.

olanda chile Olanda si Chile s-au intalnit pentru stabilirea locului 1 in grupa, Chile avand nevoie de o victorie datorita golaverajului inferior dupa primele doua etape disputate. Olandezii nu au fortat si au practicat un joc de asteptare, iar Chile a incercat sa desfaca, prin posesie prelungita, aparerea ordonata impusa de van Gaal. Dupa 75 de minute de joc anost, olandezii anima partida prin sutul sub bara transversala a lui Memphis Depay, respins cu greu de Claudio Bravo. La faza imediat urmatoare Leroy Fer marcheaza cu capul din 7 metri, din centrarea de pe partea dreapta a lui  Daryl Janmaat. Trupa lui Van Gal a mai punctat o data in cel de-al doilea minut de prelungiri, dupa o cursa specifica marca Arjen Robben si centrare perfecta pentru reluarea lui  Memphis Depay. Asadar, Olanda castiga grupa cu punctaj maxim, 10 goluri marcate si 3 primite.

spania australia 3-0 In cel de-al doilea meci al grupei, Spania si Australia au jucat doar pentru locul 3 in clasamentul final, cele doua formatii avand zero puncte dupa primele doua etape. Campioana mondiala a dezamagit la acest Turneu Final iar meciul contra Australiei mai putea “spala” din rusine. Daca in primele doua meciuri Vicente del Bosque a fost neinspirat in ofensiva, cand a jucat cu “mana moarta” Diego Costa, in acest ultim meci selectionerul Spaniei a folosit mai multi jucatori ce au evoluat mai putin in primele doua partide, printre care atacantii Fernando Torres si David Villa.Villa a punctat primul in aceasta partida in minutul 36, iar Fernando Torres a dublat avantajul in minutul 69. O alta rezerva in primele doua etape, Juan Mata, a marcat ultimul gol al partidei cu un sut printre picioarele portarului Ryan. Spania castiga cu 3-0 dar paraseste Campionatul Mondial din Brazilia inca din faza grupelor, cu 3 puncte dupa 3 etape.

Clasamentul grupei B dupa cele 3 etape disputate: 1) Olanda 9 p.; 2) Chile 6 p.; 3) Spania 3 p.; 4) Australia 0 p.;