Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Italia-Uruguay 0-1si Costa Rica-Anglia 0-0

C.M. Brazilia 2014: Italia-Uruguay 0-1si Costa Rica-Anglia 0-0

In ultimele partide din grupa D s-a stabilit si cealalta echipa calificata in optimi dupa Costa Rica, Uruguay reusind sa invinga Italia carea terminat partida in 10 jucatori.

italia uruguay 0-1 Italia si Uruguay s-a intalnit in meciul decisiv pentru calificarea in optimi alaturi de deja calificata Costa Rica. Italia a incercat sa inchida culoarele sud-americanilor care aveau nevoie de victorie pentru a trece de faza grupeor. Jocul s-a complicat pentru italieni dupa ce Mario Balotelli a parasit terenul accidentat dar mai ales dupa eliminarea lui Claudio Marchizio. Mijlocasul lui Juventus a fost eliminat in minutul 60 la un fault imprudent cu talpa la Egidio Rios. uruguayenii au fortat pe atac reusind si golul salvator in minutul 81, cand Diego Godin a marcat cu spatele din lovitura de la colt. Italienii au schimbat partitura pe final de joc, dar fara rezultat pe tabela si fara actiuni cu adevarat periculoase la poarta lui Muslera. De mentionat si gestul necugetat a lui Suarez care a scapat fara eliminare desi l-a muscat pe Giorgio Chiellini. Uruguay castiga partida cu Italia si implicit obtine si calificarea in optimi unde va intalni o alta formatie sud-americana, Columbia.

costa rica anglia 0-0 In cel de-al joc al ultimei etape, Costa Rica si Anglia au oferit un meci anost cu putine ocazii de gol. Costa Rica era deja calificata dupa victoriile in fata Uruguayului (3-1) si Italiei (1-0), in timp ce Anglia era deja eliminara cu doua  infrangeri in primele doua etape. Costaricanii au practicat un joc de asteptare, iar englezii nu au reusit sa-si creeze multe situatii de gol.  De notat totusi actiunea lui Daniel Sturridge finalizata cu un sut plasat la coltul lung, mingea trecand de putin de stalpul portii lui Navas. Portarul costaricanilor se remarca in minutul 80, cand Rooney incearca un lob ce nimerea cadrul portii, dar Navas respinge decisiv in corner de sub bara transversala. Partida se termina cu scorul de 0-0 iar Anglia pleasca de la Mondial cu doar un punct acumulat, in timp ce Costa Rica este marea supriza de la acest Turneu Final, reusind sa castige grupa “mortii” desi era socotita cea mai slaba echipa nationala.

Clasament final, Grupa D: 1) Costa Rica 7 p.; 2) Uruguay 6 p.; 3) Italia 3 p.; 4) Anglia 1 p.;

Etichete:, , , ,